Lajme

Izraeli nis sulmet tokësore, detare dhe ajrore në Al-Mawasi, raporton WAFA


Ushtria izraelite nisi sulmet në Al-Mawasi në Gazën jugore të enjten herët, duke bombarduar një zonë që e kishte caktuar më parë si një “zonë të sigurt” nga toka, deti dhe ajri, sipas agjencisë zyrtare palestineze të lajmeve WAFA.

Sulmet në qytetin bregdetar, për të cilin WAFA tha se përfshinin anije të marinës që gjuanin mitralozë të rëndë, vijnë pasi një propozim izraelit i mbështetur nga SHBA për një armëpushim dhe marrëveshje pengjesh duket se është në harresë, me asnjërën palë që ende nuk është angazhuar publikisht për planin.

Të mërkurën, Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq (KNKK) në Rafah, në jug të Gazës, tha se kishte marrë informacion nga autoritetet izraelite se luftimet do të vazhdojnë në Rafah perëndimore.

Videoja e CNN tregoi shumë palestinezë duke rrëzuar strehimoret dhe duke paketuar gjërat e tyre pas paralajmërimeve të përhapura për një operacion ushtarak në pritje.

Në fillim të majit, IDF urdhëroi njerëzit në Rafah lindor që “menjëherë të shkojnë në zonën e zgjeruar humanitare në Al-Mawasi”, të cilën e caktoi si një “zonë të sigurt” ndërsa rriti operacionet e saj në Gaza jugore.

Kampi Al-Mawasi ishte tashmë i mbushur me njerëz të zhvendosur përpara se civilët në Rafah të urdhëroheshin të lëviznin atje. Kombet e Bashkuara i kanë quajtur objektet në zonë të papërshtatshme për qindra mijëra banorë të Gazës të çrrënjosur nga dhuna në Rafah dhe në të gjithë Rripin e Gazës.

Më shumë se 1 milion njerëz janë larguar nga Rafah në zonat e afërta të Al-Mawasi, Deir al-Balah dhe Khan Younis në javët e fundit, sipas një raporti nga Oxfam më 4 qershor.

Rreth 1.7 milionë njerëz, më shumë se dy të tretat e popullsisë së Gazës, tani vlerësohet të jenë të grumbulluar në një sipërfaqe prej 69 kilometrash katrorë (27 milje katrorë) – më pak se një e pesta e brezit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore