Lajme

Izraeli kishte vendosur të godiste Iranin të hënën, por më pas u tërhoq


Izraeli konsideroi kryerjen e një sulmi hakmarrës kundër Iranit të hënën mbrëma, por përfundimisht vendosi ta shtyjë atë, pesë burime mes zyrtarëve izraelitë dhe amerikanë thanë për Axios.

Pse ka rëndësi: Izraeli është zotuar se do t’i përgjigjet sulmit të paprecedentë të Iranit me raketa dhe dronë. Administrata Biden ka paralajmëruar se një përshkallëzim me Iranin nuk do t’i shërbente SHBA-ve apo interesave izraelite dhe i bëri thirrje Izraelit që të “të jetë i kujdesshëm” me çdo hakmarrje, thanë zyrtarët amerikanë për Axios.

Amerika është e shqetësuar se kundërsulmet e vazhdueshme mund të shkaktojnë përshkallëzim më të gjerë rajonal.

“Ne nuk jemi të sigurt pse dhe sa afër ishte një sulm aktual,” tha një prej zyrtarëve amerikanë. Ai konfirmoi po ashtu se Izraeli i tha administratës Biden të hënën se vendosi të priste.

Një zyrtar i tretë amerikan tha se një “sulm i vogël izraelit” brenda Iranit ka të ngjarë të shkaktojë një hakmarrje iraniane. Por administrata Biden shpreson se do të jetë më e kufizuar se sulmi i Iranit ndaj Izraelit të shtunën dhe do t’i japë fund shkëmbimit të sulmeve midis dy vendeve.

Kjo është hera e dytë që një vendim për hakmarrjen e Izraelit shtyhet që nga e shtuna.

Prapa skenës: Kabineti i luftës izraelite të hënën konsideroi t’i jepte Forcave të Mbrojtjes të Izraelit (IDF) dritën jeshile për një sulm kundër Iranit. Por më vonë atë natë, u mor një vendim për të mos kaluar me të “për arsye operacionale”, sipas dy zyrtarëve izraelitë.

Një zyrtar amerikan tha se zyrtarët izraelitë njoftuan administratën Biden të hënën për takimin e ardhshëm të kabinetit të luftës dhe thanë se do të informonin SHBA-të në lidhje me vendimet.

Pas mbledhjes së kabinetit, zyrtarët izraelitë i thanë administratës Biden se vendimi ishte të priste.

Si erdhi çështja këtu: Irani lëshoi ​​gati 350 dronë dhe raketa sulmuese kundër Izraelit më 13 prill, në hakmarrje për një sulm ajror izraelit të 1 prillit në kompleksin e ambasadës së tij në Siri, që vrau një gjeneral të lartë iranian dhe gjashtë të tjerë.

Shumica e dronëve dhe raketave u kapën jashtë hapësirës ajrore izraelite nga forcat izraelite, amerikane, britanike, franceze, jordaneze dhe saudite, thanë zyrtarët.

Midis rreshtave: Një zyrtar izraelit tha se vendimi për t’iu përgjigjur sulmit iranian kundër Izraelit është marrë dhe se pyetja e vetme është kur dhe si.

Pozicionet e anëtarëve të kabinetit të luftës të Izraelit ndaj një kundërsulmi pasqyrojnë prejardhjen e tyre më shumë sesa linjat e partive politike.

Zyrtarët izraelitë dhe amerikanë thanë se shefi i shtabit të IDF-së, Gjeneral Hertzi Halevi dhe ish-gjeneralët e tjerë të kabinetit — Ministri i Mbrojtjes, Yoav Gallant dhe ministrat Benny Gantz e Gadi Eizenkot — po bëjnë presion për një përgjigje.

Kryeministri Benjamin Netanyahu dhe kreu i partisë ultra-ortodokse Shas, Aryeh Deri, kanë qenë më të kujdesshëm deri më tani.

Çfarë po thonë ata: Deri tha në një intervistë për gazetën e partisë së tij të martën se Izraeli duhet të përqendrohet në luftën e tij kundër Hamasit në Gaza dhe në përfundimin e luftimeve me Hezbollahun në kufirin me Libanin – dhe të mos zvarritet në hapjen e fronteve të reja .

“Ne duhet të dëgjojmë miqtë dhe partnerët tanë në mbarë botën. Unë nuk e shoh këtë si dobësi,” tha Deri. Ai shtoi se rabinët që ai u konsultua për këtë çështje i thanë atij se Izraeli duhet të jetë i përmbajtur dhe i durueshëm dhe të mos veprojë vetëm për hir të hakmarrjes.

Gjendja e lojës: Netanyahu u takua të mërkurën me ministrat e Jashtëm të Britanisë së Madhe dhe Gjermanisë, të cilët vizituan Izraelin përpara samitit të G7 në Itali.

Zyra e kryeministrit tha se Netanyahu u tha atyre se Izraeli do të ruajë të drejtën e tij për të mbrojtur veten kundër Iranit.

Netanyahu u tha dy ministrave të Jashtëm se Izraeli do t’i përgjigjet sulmit iranian, por do ta bëjë atë në një “mënyrë të menduar dhe të llogaritur”, tha një burim që mori pjesë në takim për Axios.

Burimi tha se ai nuk ndiente një ndjenjë urgjence nga Netanyahu dhe tha se kryeministri përmendi nevojën për të përfunduar luftën kundër Hamasit në Gaza, e cila Netanyahu tha se do të dobësonte gjithashtu aftësinë e Iranit për të dëmtuar Izraelin.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore