Lajme

Izraeli kërkon evakuimin e spitalit të Gazës dhe pesë shkollave


Izraeli paralajmëroi grupet humanitare në Rripin e Gazës që të evakuojnë një spital të madh dhe pesë shkolla përpara një sulmi të mundshëm, thonë agjencitë e ndihmës.

Spitali Al-Quds është në veri të Gazës, i cili ka marrë barrën e sulmeve ajrore izraelite që kur Hamasi organizoi sulmet e tyre më të mëdha ndonjëherë mbi Izraelin më 7 tetor.

Gjysmëhëna e Kuqe Palestineze nisi një “apel urgjent” duke thënë se “kishte marrë një kërcënim nga autoritetet pushtuese për të bombarduar Spitalin Al-Quds”.

Paralajmërimi izraelit “kërkoi” evakuimin e spitalit, i cili do të prekte më shumë se 400 pacientë dhe 12 mijë njerëz të zhvendosur që kanë kërkuar “strehë të sigurt”, thotë grupi.

“Ne i bëjmë thirrje komunitetit ndërkombëtar që të ndërmarrë veprime të menjëhershme dhe urgjente për të parandaluar një tjetër masakër të ngjashme me atë që ndodhi në Spitalin Baptist Al-Ahli”, shton deklarata.

Agjencia e OKB-së për refugjatët palestinezë, UNRWA, thotë paralelisht se Izraeli i kishte thënë që të evakuonte pesë shkolla “sa më shpejt të jetë e mundur”.

Të gjitha shkollat janë në qytetin e Gazës, afër spitalit.

“Ne bëmë atë që mundëm për të protestuar dhe hedhur poshtë këtë vendim, por kjo do të thotë që nga tani këto objekte nuk janë më të sigurta”, thotë një deklaratë e UNRWA-s, duke u bërë thirrje mijëra njerëzve brenda dhe përreth spitaleve të largohen.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore