Lajme

Izraeli godet Gaza-n si përgjigje ndaj raketave nga enklava palestineze


Ushtria izraelite shkëmbeu zjarr me militantët e Gaza-s të martën në një shpërthim dhune pas vdekjes në paraburgimin e izraelit të një të burgosuri palestinez i cili ishte në grevë urie.

Ushtria tha se goditi Gaza-n me “zjarr tankesh” në përgjigje të raketave nga enklava palestineze, duke shkaktuar një breshëri të përtërirë nga Gaza që u dëshmua nga gazetarët e AFP.

Shkëmbimi i zjarrit erdhi disa orë pasi i burgosuri 45-vjeçar Khader Adnan vdiq, gati tre muaj pasi u ndalua në Bregun Perëndimor të pushtuar për lidhjet e tij me grupin militant të Xhihadit Islamik.

Kryeministri palestinez Mohammad Shtayyeh e përshkroi vdekjen e tij si një “vrasje të qëllimshme”, duke akuzuar Izraelin se e kishte vrarë atë “duke refuzuar kërkesën e tij për lirimin e tij, duke e neglizhuar atë nga ana mjekësore dhe duke e mbajtur në qeli, pavarësisht nga serioziteti i gjendjes së tij shëndetësore”.

Lajmi për vdekjen e tij u pasua fillimisht nga tre raketa të lëshuara nga militantët nga Gaza, të cilat “ranë në zona të hapura”, tha ushtria izraelite.

Ushtria raportoi se sirenat u ndezën pranë kufirit të Gazës pas zjarrit të tankeve të tyre hakmarrëse dhe paralajmëroi banorët izraelitë të qëndrojnë pranë strehimoreve të bombave.

Një deklaratë e përbashkët nga fraksionet militante në Gaza, duke përfshirë sundimtarët e territorit Hamas dhe Xhihadin Islamik, tha se lëshimi i raketës ishte një “përgjigje fillestare” ndaj vdekjes së Adnanit.

Izraeli e ka pushtuar Bregun Perëndimor që nga Lufta Gjashtë Ditore e vitit 1967 dhe forcat e tij ndalojnë rregullisht palestinezë, të cilët janë subjekt i gjykatave ushtarake izraelite.

Xhihadi Islamik, i cili konsiderohet një organizatë terroriste nga Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara, paralajmëroi Izraelin “do të paguajë çmimin për këtë krim”.

Shërbimi i burgut të Izraelit tha se Adnani ishte në burg për herë të 10-të dhe gruaja e tij, Randa Mousa, i tha më parë AFP-së, burri i saj kishte kryer greva të shumta urie në paraburgim.

Disa dhjetëra palestinezë u mblodhën në Gaza të mërkurën në mbështetje të Adnanit, me pankarta që shfaqnin portretin e tij.

Në mesazhin e tij të fundit, Adnani tha se “po ju dërgonte këto fjalë pasi mishi dhe dhjami im janë shkrirë”.

“Lutem që Zoti të më pranojë si një martir besnik”, shkroi ai, në një mesazh të botuar të hënën nga Klubi i të Burgosurve Palestinez.

Palestinezi Khader Adnan vdiq në burgun e Izraelit pas 86 ditësh në grevë urie

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore