Film

“It’s a Wonderful Life” revolucionarizoi mënyrën e përdorimit të borës artificiale në industrinë e filmit


Jimmy Stewart në rolin e George Bailey në "It's a Wonderful Life".

Të përkulesh me një filxhan kakao të nxehtë në divan dhe të shikosh një film të mirë të Krishtlindjeve është mënyra e përsosur për të hyrë në frymën e festave dhe nuk është kurrë herët për të filluar.

Për filmat e festave të fund vitit, bora është një domosdoshmëri, por si të filmoni një skenë të ftohtë në mes të korrikut?

Gjatë ditëve të para të Hollivudit, zakonisht përdorej bora e rreme dhe nuk kishte asnjë efekt të kompjuterizuar që mund të bënte borë.

Regjisorët e hershëm përdorën disa substanca mjaft të çuditshme për të krijuar atmosferë të rreme të dimrit. Disa prej tyre madje ishin toksike.

Klasiku i Frank Capra-s, i vitit 1946, “It’s a Wonderful Life” transformoi mënyrën se si industria e filmit përdor borën artificiale, sipas Jeremy Arnold, autor i librit të ilustruar “Krishtlindjet në filma”. Ai shpjegoi për Entertainment Weekly se si Capra dhe një ekip dinak prodhuan fjollat e bardha për filmin magjik të festave.

Sipas EW, gjatë ditëve klasike të Hollivudit, filmat e hershëm përdorën metoda të tilla si copa misri të lyera me ngjyrë të bardhë, pambuk dhe asbest (është një mineral silikat fijor natyral) në vend të borës. Megjithatë, drithi u tregua shumë i zhurmshëm dhe u zbulua se asbesti ishte i dëmshëm për shëndetin e aktorëve. Klasikët e njohur të filmit që përdorën asbest gjatë prodhimit përfshinin “Magjistari i Ozit” i vitit 1939 dhe “Qytetari Kane” i vitit 1941.

Filmi “It’s a Wonderful Life” i Frank Capra revolucionarizoi mënyrën e përdorimit të borës artificiale në industrinë e filmit.

Plus, këto teknika nuk ishin mjaft dramatike për filmin e Capra-s, ku reshjet e borës ishin thelbësore për skenën, si disa skena me George Bailey, duke vrapuar në mënyrë dramatike nëpër borë me engjëllin e tij mbrojtës, Clarence (Henry Travers), në kërkim të tij.

Arnold tha se regjisori revolucionar u konsultua me shefin e departamentit të efekteve speciale të RKO Pictures, Russell Shearman dhe dyshja ndërtuan një zgjidhje dëbore që do të ishte mjaft e qetë për të xhiruar.

“Capra donte të ishte në gjendje të xhironte një dialog nga afër teksa bora po binte dhe ai gjithashtu e dinte se kishte nevojë për shumë borë në përgjithësi”, tha Arnold.

“Dëbora është jetike për tregimin”, vazhdoi ai. “Ajo përçon jo vetëm një natë të gëzueshme Krishtlindjesh, por edhe rilindjen e personazhit.

Ajo i tregon audiencës se George është kthyer në botën reale. Ai është kthyer nga ky realitet alternativ: bora fillon të bjerë dhe ne e marrim atë menjëherë. Dhe kjo është një borë shumë e butë, pastruese”.

Për shkak se “It’s a Wonderful Life” u xhirua në mes të verës, fjollat e dëborës u krijuan duke përdorur një përzierje të shkumës – një shkumë dioksidi i karbonit që shihet në aparatet e zjarrit – së bashku me sapun, sheqer dhe ujë që spërkatej nga bombola.

“It’s a Wonderful Life” pati premierën më 20 dhjetor të vitit 1946.

“Ju mund të krijoni lloje të ndryshme të borës që bie, dhe ajo mund të spërkatet kudo në set”, zbuloi ai. “Kjo ishte diçka që nuk kishte qenë vërtet e mundur, sepse kur lëshoni këto fjolla bore të rreme, në thelb thjesht po i hidhni ato drejt e poshtë”.

Shpikja ishte në gjendje të krijonte iluzionin e dimrit në mes të verës së vrullshme të Los Anxhelosit. Nxehtësia e Kalifornisë ndihmoi “miratimin” e borës së rreme, duke e bërë atë të dukej kaq e gjallë. “Sepse bora duket shumë reale. Duket shkëlqyeshëm edhe në ato kushte të nxehta”, tha Arnold.

Rreth 6 mijë litra borë artificiale u përdorën për të mbuluar grupin prej katër hektarësh në Bedford Falls.

Ndërkaq, Intuitiviteti i Shearman bëri që ai të shënonte një Oscar për arritje shkencore dhe teknike në vitin 1949.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore