Euro 2024

Itali – Shqipëri: Formacionet zyrtare


Italia dhe Shqipëria do të debutojnë në Euro 2024 me një përballje mes tyre në Grupin B, mbrëmjen e kësaj të shtune në “Signal Iduna Park” të Borussia Dortmund-it, duke filluar nga ora 21:00.

Janë katër përballje të mëparshme mes dy ekipeve, të katërta të përfunduara me fitoren e italianëve, që gëzojnë një golavarazh 7/1.

Megjithatë, takimi i sotëm në Dortmund do të jetë krejtësisht ndryshe për nga rëndësia e tij, me dy ekipet që e shohin ndeshjen si një shtysë për objektivat e tyre në këtë Euro.

Kur ka mbetur më pak se 1 orë nga fillimi i takimit, trajnerët e dy ekipeve, Luciano Spalletti i Italisë dhe Sylvinho i Shqipërisë kanë zbuluar formacionet zyrtare me të cilët do të debutojnë në Euro 2024.

Formacionet zyrtare

Italia: Donnarumma; Di Lorenzo, Calafiori, Bastoni, Dimarco; Jorginho, Barella; Frattesi, Pellegrini, Chiesa; Scamacca.

Shqipëria: Strakosha; Hysaj, Ajeti, Djimsiti, Mitaj; Asllani, Ramadani; Asani, Bajrami, Seferi; Broja.

Ndërsa “Azzurri” përfundimisht synon të fitojë Euro-t e njëpasnjëshme, fqinjët e tyre kuqezi shpresojnë të avancojnë nga faza e grupeve në paraqitjen e tyre të dytë historike në turne.

Tani duke marrë pjesë në një kampionat të 11-të Evropian, Italia mund t’i bashkohet Gjermanisë dhe Spanjës me tri fitore nëse vazhdojnë të ruajnë trofeun “Henri Delaunay” muajin e ardhshëm në Berlin.

Ata gjithashtu do të përpiqen të bëhen vetëm skuadra e dytë që fiton Euro të njëpasnjëshme pasi homologët e tyre spanjollë e bënë këtë në 2008 dhe 2012, por pak ekspertë e kanë skuadrën e Luciano Spalletti-t ndër favoritët e turneut.

Në krahun tjetër, ndonëse janë në një grup ferri, kuqezinjtë do të kenë shansin për të provuar veten dhe pse jo të jenë surpriza e këtij edicioni të Euro-s.

Objektivi kuqezi, sigurisht, nuk është si ai i Italisë, por një kualifikimin në raundet e eliminimit është në tryezën e tyre.

Italia nis mbrojtjen e titullit evropian – Shqipëria për surprizën në Euro 2024

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore