Lajme

Israel Katz: Ne do t’i përgjigjemi kujtdo që na sulmon


“Nëse Irani na sulmon drejtpërdrejt, ne do të sulmojmë Iranin. Dhe nëse milicitë aleate të Iranit e bëjnë këtë, si hakmarrje për shkatërrimin e konsullatës në Damask, ne do t’i sulmojmë edhe ata”.

Kështu ka thënë Israel Katz, ministër i Jashtëm izraelit dhe besnik i kryeministrit izraelit.

“Ne jemi gati për çdo skenar. Dhe Hamasi nuk duhet të mashtrojë veten se tërheqja e trupave nga Gaza jugore do të thotë fundi i luftës”.

Vizita e tij zyrtare në Itali ishte rasti për intervistën e ti me të përditshmen La Repubblica:

A do të thotë tërheqja e Divizionit 98 nga Khan Yunis që ju të hiqni dorë nga hyrja në Rafah?

“Ne u larguam sepse puna atje kishte mbaruar. Por asgjë nuk ndryshon për ne, ne vazhdojmë me operacione të synuara ushtarake, në veri dhe në jug, siç bëmë në spitalin Al Shifa”.

A shërben manovra e ndihmës e vendosur nga Shtabi i Përgjithshëm për arritjen e një marrëveshjeje me Hamasin për lirimin e pengjeve?

“Nëse gjejmë një marrëveshje, do të ketë një armëpushim të përkohshëm në mënyrë që IDF të mos hyjë në Rafah. Por këtë do ta bëjë në të ardhmen, në kohën e duhur. A mendon Hamasi ne nuk do ta bëjmë? Ju jeni gabim”.

A ishte largimi nga Gaza e Jugut një masë për të përmbushur kërkesat e Bidenit?

“Biseda jonë me presidentin amerikan fokusohet në çështjen humanitare, se si të sjellim më shumë ushqim në Rripin e Gazës, gjë që ndër të tjera po e bëjmë. Dhe gjithashtu se si të shmangni goditjen e civilëve, sa më shumë që të jetë e mundur. Ne kemi mendime të ndryshme për modalitetet, por jemi dakord për objektivin përfundimtar që është eliminimi i Hamasit”.

SHBA-të ju kërkojnë të mbroni civilët palestinezë nga sulmet e IDF. Këtë po ju pyesin edhe qeveritë evropiane dhe opinioni publik. Sipas autoriteteve të Gazës janë 33 mijë viktima.

“Në fillim në veri Hamasi përdorte civilët si mburojë njerëzore, kur popullsia u evakuua në jug situata u përmirësua. Fatkeqësisht ka ende raste, por ne nuk e bëjmë me qëllim. IDF ndjek rregullat dhe kontrollohet. Hamasi, në të kundërt, qëllimisht rrethohet me të pafajshëm dhe ndërton baza në shkolla, xhami dhe spitale. IDF-ja duhej të operonte sërish në spitalin al Shifa sepse terroristët ishin kthyer atje, por ne nuk lënduam askënd”.

Në fakt, një raport i OBSH thotë se 21 pacientë kanë vdekur për shkak të mungesës së trajtimit për shkak të luftimeve.

“Më duket se kemi eliminuar 200 terroristë dhe kemi arrestuar 800 prej tyre, pa vrarë asnjë civil. Hamasi u kthye në Al Shifa sepse nuk është i interesuar për fatin e qytetarëve të vet, është një organizatë terroriste”.

Izraeli, nga ana tjetër, është një demokraci dhe shkalla e vdekjeve të civilëve nga gjuetia e Hamasit në krahasim me milicët e eliminuar nuk është e pranueshme për shumicën dërrmuese të italianëve. Çfarë po bëni konkretisht për të shmangur vrasjen e të pafajshmëve, si në rastin e 7 punonjësve humanitarë të World Central Kitchen?

“Na vjen shumë keq për atë që ndodhi me Wck, personalisht thirra qeveritë e operatorëve të vdekur për të shprehur ngushëllimet. Shtabi i Përgjithshëm i IDF ka shkarkuar disa komandantë, çështja ka mbërritur në gjykatën ushtarake. Kemi krijuar gjithashtu një forum të përbashkët të përfaqësuesve të lartë të institucioneve të huaja për të qenë më të sinkronizuar dhe për të shmangur përsëritjen e gabimeve. Por nëse Hamasi mendon se mund t’i shfrytëzojë të gjitha këto për të arritur një armëpushim pa i kthyer njerëzit e rrëmbyer, është gabim”.

Pas sulmit në Damask kundër Pasdaranit, çfarë reagimi ushtarak prisni nga Irani?

“Izraeli nuk mori përgjegjësinë për sulmin në Damask, por Irani ka njoftuar se do të hakmerret kundër nesh. Nuk na tremb. Ne nuk duam luftë me Iranin, por nëse ata na sulmojnë drejtpërdrejt, ne do të përgjigjemi”.

Çfarë nëse hakmarrja vjen nga përfaqësuesit e tij, domethënë nga milicitë shiite dhe vendet aleate me Teheranin?

“Hezbollahu nga Libani dhe Houthi nga Jemeni kanë lëshuar prej kohësh raketa në Golan dhe Eilat. Deri tani kemi reaguar në mënyrë të kufizuar. Megjithatë, nëse, për shembull, raketat fillojnë të mbërrijnë nga Libani në Tel Aviv si hakmarrje ndaj Damaskut, Izraeli do të dërgojë avionë dhe gjithashtu ushtarë. Problemi është se Perëndimi nuk po e merr seriozisht rrezikun e Iranit dhe islamizmit radikal”.

Në çfarë kuptimi?

“Irani i dha Hezbollahut 150 mijë raketa për të na shkatërruar. Evropa, SHBA-të, Kombet e Bashkuara duhet të ndalojnë Iranin dhe ta pengojnë atë nga marrja e armëve atomike. Perëndimi po bën një gabim të madh. Ajo duhet të sanksionojë ekonomikisht Teheranin dhe të bëjë të ndihet presioni. Përndryshe, Irani do të bëhet një Kore e Veriut”.

Si është situata në front me Libanin?

“Ne u detyruam të zhvendosnim mijëra izraelitë për shkak të raketave të Hezbollahut. Nëse ata nuk tërhiqen pas lumit Litani, siç parashikohet nga rezoluta 1701 e OKB-së, ne do të detyrohemi të bëjmë luftë edhe kundër Bejrutit. Ne nuk duam, ne preferojmë të ndjekim rrugën e negociatave, të zhvilluara me SHBA-të, Francën, Italinë dhe të tjerët që kanë ushtarë në zonën tampon”.

Cili është plani i pasluftës për Gazën?

“Izraelitët në asnjë mënyrë nuk duan të jenë në Gaza. Komuniteti ndërkombëtar do të marrë përgjegjësinë për Rripin e Gazës pasi Hamasi të jetë mposhtur. Por kushdo që vjen për të administruar Gazën duhet t’i lërë Izraelit mundësinë për të ndërhyrë në çështjen e sigurisë, duke na lënë të hyjmë në rast se shohim organizata të reja terroriste. Në Bregun Perëndimor, ne bashkëpunojmë për sigurinë me Autoritetin Kombëtar Palestinez, i cili gjithashtu ka frikë nga terroristët”.

A është ende e vlefshme hipoteza e dy shteteve, dy popujve?

“Asnjë lider politik në Izrael, jo vetëm Netanyahu, nuk e mbështet këtë hipotezë sot. Pas 7 tetorit, opinioni ynë publik nuk dëshiron që siguria e shtetit hebre të varet nga palestinezët. Edhe Hamasi nuk ka dashur kurrë dy shtete, ai synon të krijojë Kalifatin Islamik”.

Cila është alternativa?

“Negociim i drejtpërdrejtë me palestinezët, me ata në pushtet, për të gjetur një mënyrë për të bashkëjetuar. Negocim pa parakushte. Ne vendosëm sigurinë tonë në tryezë. Por askush nuk mund dhe nuk duhet ta detyrojë Izraelin të njohë shtetin palestinez. Na sulmuan dhe ne u japim një shpërblim? Ndoshta në të ardhmen, kur do të jetë e mundur që ata të bëjnë zgjedhje demokratike, pa u shpëlarë trurin Hamasi njerëzve, do të mund të flasim për hipotezën e dy shteteve, dy popujve. Tani është e pamundur”.

Kohët e fundit ju e përkufizuat OKB- në si antisemite . A nuk mendoni se keni shkuar shumë larg?

“Jo. 41 seanca të Këshillit të Sigurimit për luftën janë mbajtur në OKB dhe Sekretari i Përgjithshëm nuk i ka dënuar asnjëherë krimet e Hamasit. Në fillim ai tha se Hamasi bëri atë që bëri sepse kishte arsyet e veta. As kur iu soll dosja për përdhunimet e grave gjatë masakrës së 7 tetorit, ai nuk e dënoi organizatën terroriste. E ka bërë vetëm pak ditë më parë, me rastin e gjashtë muajve të konfliktit. Dhe vetëm përmes një postimi në X”.

Marrë nga “La Repubblica”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore