Lajme

Ish-këshilltari i Kremlinit shtrohet në spital, ishte me pushime në Sardenja


Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin dhe ish-këshilltari i Kremlinit, Anatoli Chubais

Anatoli Chubais, i cili dha dorëheqjen si këshilltar i lartë i Kremlinit menjëherë pas pushtimit rus të Ukrainës, u shtrua në spital të dielën në Itali. Ai është duke marrë trajtim shëndetësor në ishullin turistik të Sadenjës, në gjendje kritike me simptomat e një çrregullimi të rrallë neurologjik.

Chubais-it i ishin mpirë papritur duart dhe këmbët, i tha gruaja e tij, Avodtya Smirnova gazetares ruse Ksenia Sobchak.

Ish-këshilltari 67-vjeçar i tha vetë gazetares se ai ishte diagnostikuar me sindromën e rrallë Guillain-Barré, në të cilën sistemi imunitar i trupit sulmon nervat e tij.

Sipas kanalit të lajmeve të Sobchak, specialistë të “kostumeve të mbrojtjes kimike” ekzaminuan dhomën në të cilën ai u sëmur papritur.

Chubais kishte qenë një personazh i shquar në politikën ruse dhe një aleat i presidentit Vladimir Putin që nga vitet 1990. Ai mbikëqyri privatizimin gjatë tranzicionit të Rusisë në një ekonomi tregu, u bë shefi ekzekutiv i monopolit të pushtetit shtetëror të Rusisë dhe mori frenat e Rosnano, një kompani shtetërore e teknologjisë.

Anatoli Chubais

Kohët e fundit, ai shërbeu si i dërguari ndërkombëtar i Putin për klimën.

Ai u largua nga ai post – dhe nga Rusia – në mars pa dhënë një arsye, megjithëse besohej gjerësisht se kjo kishte ardhur nga kundërshtimi i tij ndaj pushtimit të Ukrainës.

Ai është një nga disa zyrtarët e nivelit më të lartë rus që ka dhënë dorëheqjen nga qeveria e Putinit që nga shkurti.

Është e paqartë ajo çfarë ndodhi me 67-vjeçarin, megjithëse lajmet për sëmundjen e tij të papritur tërhoqën vëmendjen për një seri episodesh në të cilat kundërshtarët e Kremlinit janë helmuar.

Politikani opozitar Aleksei A. Navalny u helmua në vitin 2020 me agjentin kimik Novichok. Në vitin 2015, politikani i opozitës Vladimir Kara-Murza gjithashtu pësoi simptoma të ngjashme me helmim.

Alexander V. Litvinenko, një ish-agjent në F.S.B., agjencia pasardhëse e K.G.B., vdiq nga helmimi me polonium radioaktiv 210 në Londër në 2006.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore