Aplikacione

Ish-drejtuesit e Twitter-it padisin Elon Musk për 128 milionë dollarë kompensim


Elon Musk po përballet me një padi prej 128 milionë dollarësh nga katër ish-drejtues të Twitter-it, të cilët pretendojnë se miliarderi nuk u kishte paguar atyre largimin nga puna pasi bleu platformën.

Padia, e depozituar në Kaliforni, pason një ankesë të veçantë ligjore vitin e kaluar nga punonjës të rendit dhe dosjes që kërkonin 500 milionë dollarë për largimin e papaguar nga puna.

“Për shkak se Musk vendosi se nuk donte të paguante përfitimet e largimit të paditësve, ai thjesht i pushoi pa arsye, më pas shpiku arsye të rreme dhe caktoi punonjës të kompanive të tij të ndryshme për të mbështetur vendimin e tij”, thuhet në padi.

Katër paditësit në këtë çështje përfshijnë ish-shefin ekzekutiv të Twitter-it, Parag Agrawal, ish-shefin e financave Ned Segal, ish-këshilltarin e përgjithshëm Sean Edgett dhe ish-shefin ligjor Vijaya Gadde.

Musk i pushoi të gjithë ata nga puna pas një sërë pushimesh masive pasi bleu Twitter-in për 44 miliardë dollarë në vitin 2022, duke pretenduar në atë kohë se nuk kishte nevojë të paguante drejtuesit.

Sakaq, padia ​është një nga disa veprime ligjore që lidhen me marrjen e Twitter-it nga Musk dhe funksionimin e mëpasshëm të platformës, të cilën ai e riemëroi X.

Bordi Kombëtar i Marrëdhënieve të Punës lëshoi gjithashtu një ankesë në fillim të këtij viti duke pretenduar se kompania e raketave SpaceX e Musk pushoi ilegalisht tetë punëtorë sepse ata lëshuan një letër duke kritikuar udhëheqjen e tij.

Musk fillimisht u përpoq të tërhiqej nga blerja, por Twitter e paditi për të detyruar përfundimin e blerjes.

Musk ka fajësuar për rënien e të ardhurave nga reklamat grupet e monitorimit kundër gjuhës së urrejtjes që publikuan raporte që detajojnë përmbajtjen raciste dhe ekstremiste në platformë.

Ai ngriti padi kundër dy prej organizatave, Media Matters dhe Qendrën Kundër Urrejtjes Digjitale, të cilat aktualisht janë në vazhdim.

Një gjykatës në Kaliforni pritet të vendosë këtë javë nëse do të pushojë padinë kundër Qendrës Kundër Urrejtjes Digjitale.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore