Film

Ish-burri i Amy Winehouse është “shumë i keqkuptuar”, thotë Jack O’Connell


Ish-burri i ikonës së muzikës Amy Winehouse, Blake Fielder-Civil, nuk është ai që njerëzit besojnë se është, thotë Jack O’Connell.

Ndërsa fliste me People, transmeton AlbanianPost – në premierën e ”Back to Black City”, O’Connell, 33 vjeç, diskutoi për marrjen e rolit të Fielder-Civil, në filmin e ardhshëm biografik të Winehouse – dhe idenë që ai zhvilloi tiparet problematike të këngëtares përpara vdekjes së saj në korrik të vitit 2011 në moshën 27-vjeçe.

“Unë mendoj se ai kaloi një kohë të tmerrshme, të dy kaluan një kohë të tmerrshme me shtypin tabloid”, thotë O’Connell për Fielder-Civil.

Kjo bëri që publiku të merrte “versionin më të keq” të jetës së tyre, shton O’Connell, duke shtuar se çifti “e kishte të gjithë jetën e tyre të shpërndarë për konsumimin e të gjithëve”.

“Unë mendoj se ai është padyshim shumë i keqkuptuar dhe shumë larg nga personi që kam takuar”, vazhdon O’Connell.

“Ishte e rëndësishme për mua të bëja drejtësi për këtë”, shtoi ai.

Pavarësisht kësaj, ylli i Ferrarit thotë se pasi është takuar me Fielder-Civil, ai e di se ai gjithashtu ka disa pishman kur bëhet fjalë për Winehouse.

“Unë mendoj se ai është thjesht shumë i sinqertë në lidhje me gabueshmërinë e tij dhe mendoj se kjo është forca e tij dhe ai është një person shumë i sinqertë”, thotë O’Connell.

“Por sa herë që ai fliste për Amy-n, ai thjesht ndizet, filloi të shkëlqejë dhe kjo më tha mua se çdo gjë që po ndodhte mes tyre ishte shumë e vërtetë. Kështu që ishte jashtëzakonisht informuese”, tha ai tutje.

O’Connell shton se Fielder-Civil ishte “shumë i hapur” dhe “shumë i disponueshëm” kur erdhi puna për të takuar dhe ndihmuar aktorin të përgatitej për rolin e tij.

“Ai ishte vazhdimisht i gatshëm për të biseduar dhe për të folur më shumë gjatë gjithë procesit të xhirimit”, thotë aktori, duke shtuar se i dha atij “një listë me këngë” për të dëgjuar, në mënyrë që të futej në mendësinë e çiftit.

Regjisori i “Back to Black”, Sam Taylor-Johnson dhe anëtarët e kastit Marisa Abela dhe Lesley Manville ishin ndër yjet që morën pjesë në event pas premierës botërore të 8 prillit në Londër.

Shkruar nga Matt Greenhalgh dhe me aktorët Eddie Marsan, Bronson Webb, Ansu Kabia dhe Harley Bird, dokumentari është “një vështrim i pafalshëm i gruas pas fenomenit dhe marrëdhënies që frymëzoi një nga albumet më legjendar të të gjitha kohërave”.

“Back to Black” shfaqet në kinema të premten, më 17 maj.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore