Lajme

Irani liron 5 të burgosur amerikanë pas marrëveshjes me SHBA-të


Pesë amerikanë që ishin burgosur në Iran u lejuan të largoheshin nga vendi të hënën, sipas zyrtarëve të Shtëpisë së Bardhë.

Vendimi vjen pas dy vjet negociatash me aksione të larta, në të cilat Shtetet e Bashkuara ranë dakord të shkrijnë 6 miliardë dollarë në të ardhurat iraniane nga nafta.

Ndër të tjera, përfshihet edhe heqja e akuzave federale kundër pesë iranianëve të akuzuar për shkelje të sanksioneve të SHBA-ve.

Lajmi u bë i ditur nga gazeta amerikane “The New York Times”.

Njoftimi se amerikanët u ngritën me një aeroplan nga Teherani pak para orës 9 të mëngjesit, erdhi ndërsa Presidenti Biden dhe Ebrahim Raisi, presidenti i Iranit, do të merrnin pjesë në takimin vjetor të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara të liderëve botërorë të martën.

Pesë amerikanët, disa prej të cilëve ishin mbajtur për vite në burgun Evin, një nga qendrat më famëkeqe të paraburgimit në Iran, pritej të fluturonin në Doha, kryeqyteti i Qatar-it, për një shkëmbim të stilit të Luftës së Ftohtë me dy nga pesë shtetas iranianë.

Tre të tjerë refuzuan të kthehen në Iran, sipas zyrtarëve amerikanë.

Amerikanëve do t’u bëhet një kontroll i shkurtër mjekësor në Doha përpara se të hipin në një aeroplan të qeverisë amerikane për t’u kthyer në Washington, thanë zyrtarët.

Në të njëjtën kohë, Shtetet e Bashkuara informuan Iranin se kishin përfunduar transferimin e rreth 6 miliardë dollarëve të ardhura nga nafta iraniane nga Koreja e Jugut në një llogari bankare të Qatar-it.

Ndihmësit kryesorë të Biden kanë thënë se sanksionet financiare dhe monitorimi i rreptë do ta pengojnë Iranin të shpenzojë paratë për çdo gjë, përveç ushqimit, ilaçeve dhe mallrave të tjera humanitare.

Por ata pranojnë se marrëveshja mund të lirojë para që Irani tashmë po i shpenzon në ato artikuj për qëllime të tjera.

Kushtet e marrëveshjes kanë gjeneruar kritika të ashpra nga republikanët, të cilët e akuzuan Biden se ka ndihmuar në financimin e aktiviteteve terroriste të Iranit në mbarë botën.

Një shkëmbim të burgosurish është planifikuar mes SHBA-ve dhe Iranit

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore