Sport

IOC lëshon lojën ‘Paris 2024’ përpara Lojërave Olimpike


Komiteti Olimpik Ndërkombëtar (IOC) dhe “nWay” kanë njoftuar nisjen e “Olympics™ Go! Paris 2024”, loja zyrtare celulare e Lojërave Olimpike Paris 2024.

Kjo lojë inovative është simulues që ndërthur elementet e ndërtimit të qytetit me ngjarjet sportive të Lojërave për të krijuar një përvojë vërtet unike të lojërave olimpike.

Lojtarët mund të konkurrojnë në disa ngjarje olimpike emocionuese të stilit arcade, duke përfshirë breakdancing, skermë, gjuajtjen me hark, golfin dhe notin. Çdo fitore zhbllokon opsione të reja.

E lançuar globalisht në iOS, Android dhe PC më 11 qershor, loja do të luajë një rol kyç në angazhimin e fansave anembanë botës, ndërsa përgatitja për “Paris 2024” vazhdon, duke çuar deri në Ceremoninë e Hapjes më 26 korrik.

“Olympics™ Go! Paris 2024 mishëron frymën olimpike dhe tërheqjen globale të Lojërave Olimpike të Parisit 2024”, tha Elisabeth Allaman, Zëvendësdrejtoresha Menaxhuese e Shërbimeve të Televizionit dhe Marketingut të IOC.

Nëpërmjet integrimit të sporteve ikonike olimpike dhe futjes së sporteve novatore, si p.sh. “break”, loja pasqyron përkushtimin olimpik për të promovuar diversitetin dhe modernitetin, duke frymëzuar përsosmërinë dhe shoqërinë midis pjesëmarrësve.

Nëpërmjet shitjes së mallrave zyrtare, koleksioneve dhe suvenireve, Programet e Licencimit Olimpik u ofrojnë fansave një lidhje të prekshme me Lojërat dhe vlerat Olimpike. Artikujt mund të shfletohen dhe blihen përmes dyqanit online zyrtar Olimpik.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore