Sport

Interi vulos Scudetton e 20-ë me fitoren në derby


Inter Milan vulosi titullin e 20-të të Italisë duke mposhtur rivalët më të afërt dhe sfiduesin më të afërt AC Milan në një Derby della Madonnina historik.

Francesco Acerbi ishte ai i cili i dha avantazhin me kokë në pasimin e Benjamin Pavard pas një goditje nga këndi për t’i dhënë epërsinë Interit.

Marcus Thuram u kap në një top të gjatë dhe iu dha shumë kohë për të prerë përpara se të godiste të dytin në këndin e poshtëm në San Siro.

Fikayo Tomori ndërkak u fut nga afër për t’i dhënë Milanit një shpresë të shkurtër në minutën e 80ë por vetëm kaq.

Pati tre kartonë të kuq në kohën e lëndimit, pasi temperamenti u vlua. Theo Hernandez i Milanit dhe Denzel Dumfries i Interit u përjashtuan për pjesën e tyre në një përleshje dhe të zotët e shtëpisë përfunduan me nëntë lojtarë, ndërsa kapiteni Davide Calabria u përjashtua për sjellje të dhunshme.

Lojtarët dhe trajnerët e Interit vrapuan në fushë për të festuar në bilbilin e fundit në terren të përbashkët, megjithëse Milani ishte skuadra vendase për këtë ndeshje.

Rossonerët e vendit të dytë tani janë 17 pikë prapa Interit me pesë ndeshje para.

Interi mund të kishte fituar më shumë me Lautaro Martinez dhe shtytja e Hakan Calhanoglu u anulua nga Mike Maignan.

Kjo ishte hera e parë që fitohej titulli i Serie A në 116 vitet e derbit të Milanit.

Kurora e 20-të italiane e Interit i çon ata mbi 19 tituj të Milan në Serie A dhe vetëm poshtë Juventusit.

Por ky ishte vetëm titulli i tyre i dytë që nga viti 2010, duke fituar për herë të fundit nën drejtimin e Antonio Conte në 2021.

Simone Inzaghi i ka rikthyer kohët e mira Nerazzurrëve, duke u ngjitur në Scudetto me pesë ndeshje të mbetura pas një serie prej 27 ndeshjesh të pamposhtur në ligë.

Ata kanë shënuar 79 gola, 15 më shumë se kushdo tjetër dhe kanë pranuar vetëm 18, tetë më pak se çdo ekip tjetër.

Interi ka fituar tani gjashtë derbet e fundit, duke barazuar rekordin e Milanit nga 1911-1913 dhe 1946-1948.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore