Lajme

Inteligjenca zvicerane ngre alarmin: Jemi kthyer në qendër për spiunazhin rus dhe kinez


Pushtimi rus i Ukrainës ka rritur më tej rivalitetin e fuqive të mëdha dhe e ka bërë Zvicrën (mikpritëse e shumë organizatave ndërkombëtare) një qendër për spiunazhin rus dhe kinez, sipas Shërbimit Informativ Zviceran.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia franceze “AFP”.

“Rusia ka shkatërruar rendin e paqes të bazuar në rregulla në Evropë”, vëren me maturi Shërbimi Federal i Inteligjencës (SRC) në raportin e tij vjetor të botuar të hënën.

SRC-ja është gjithashtu përgjegjëse për kundërzbulimin.

Një shpërthim që do të thotë se “forumet ndërkombëtare për promovimin e paqes dhe sigurisë kolektive si OKB dhe OSBE kanë humbur përsëri efektivitetin e tyre dhe një rend i ri botëror i qëndrueshëm nuk është në horizont”, analizojnë shërbimet spiune zvicerane.

Kësaj i shtohet tendenca “drejt një rendi botëror bipolar, i shënuar nga rivaliteti sistematik midis Shteteve të Bashkuara dhe Kinës”.

Dhe për këtë arsye “aktivitetet e huaja, kryesisht spiunazhi rus dhe kinez, përbëjnë ende një kërcënim të lartë për Zvicrën”.

Për shkak të rolit të saj si një shtet pritës që pret shumë organizata ndërkombëtare, “Zvicra është një nga vendet evropiane në të cilën numri më i madh i anëtarëve të shërbimeve të inteligjencës ruse janë të dislokuar të fshehtë diplomatikë”.

Një bollëk spiunësh që shpjegon se është me të vërtetë lufta e Rusisë kundër Ukrainës që është “për momentin pika qendrore në mjedisin politik dhe të sigurisë së Zvicrës”, sipas shërbimeve sekrete kompanitë zvicerane, të cilat kanë vetëm 450 punonjës.

Selia evropiane e OKB-së ndodhet në Gjenevë si dhe selitë e shumë agjencive të OKB-së.

Këtu mblidhen rregullisht qindra diplomatë për të marrë pjesë në mbledhjet e ndryshme vjetore të këtyre organeve, qoftë Këshilli i të Drejtave të Njeriut, që po zhvillohet aktualisht, Asambleja Botërore e Shëndetësisë apo Konferenca Ndërkombëtare e Punës.

Mandati i Zvicrës në Këshillin e Sigurimit të OKB-së (që nga janari i vitit 2023 dhe për herë të parë në historinë e saj) “rrit kërcënimin që vjen nga spiunazhi për zviceranët” që punojnë në dosjet e Këshillit të Sigurimit.

Ata në mënyrë të pashmangshme bëhen objektiva të spiunëve.

Lufta në Ukrainë po e detyron gjithashtu SRC-në të përqëndrohet në rajonet që nuk i kishte mbikqyrur deri atëherë, për të parandaluar Rusinë të anashkalojë ligjet që ndalojnë eksportin e armëve duke u mbështetur në kompanitë me bazë në Bashkimin Ekonomik Euroaziatik, por edhe në Turqi ose Indi, vëren SRC-ja.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore