Lajme

Inteligjenca egjiptiane thotë se Izraeli ka injoruar paralajmërimet e përsëritura për “diçka të madhe”


Një zyrtar egjiptian i inteligjencës thotë se Egjipti, i cili shpesh shërben si ndërmjetës midis Izraelit dhe Hamasit, kishte folur vazhdimisht me izraelitët për “diçka të madhe”, pa elaboruar.

Ai thotë se zyrtarët izraelitë ishin të fokusuar në Bregun Perëndimor dhe minimizuan kërcënimin nga Gaza.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia “Associated Press”.

Qeveria e Netanyahu-t përbëhet nga mbështetës të kolonëve hebrenj të Bregut Perëndimor, të cilët kanë kërkuar një goditje të sigurisë përballë një valë në rritje të dhunës atje gjatë 18 muajve të fundit.

“Ne i kemi paralajmëruar se një shpërthim i situatës po vjen, dhe shumë shpejt, dhe do të ishte i madh. Por ata i nënvlerësuan paralajmërimet e tilla”, thotë zyrtari, i cili flet në kushte anonimiteti, sepse nuk është i autorizuar të diskutojë përmbajtjen e diskutimeve të ndjeshme të inteligjencës me mediat.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore