Lajme

Inteligjenca artificiale: Për shefin e OpenAI, ndërhyrja e qeverisë është “vendimtare”


Ndërhyrja e qeverisë për të rregulluar zhvillimin dhe përdorimin e inteligjencës artificiale (AI) do të jetë “vendimtare”, “për të kufizuar rreziqet” e paraqitura nga kjo teknologji, u lut të martën, Sam Altman, shefi i OpenAI, krijuesi i ndërfaqes ChatGPT, në një komision parlamentar amerikan.

“Është thelbësore që AI më e fuqishme të zhvillohet me vlera demokratike”, vlerësoi sipërmarrësi i ri, “që do të thotë se lidershipi i Shteteve të Bashkuara është vendimtar”.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia “AFP”.

Nisja e ChatGPT, në nëntor, rriti interesin e publikut, por edhe të kompanive, për të ashtuquajturën inteligjencë artificiale gjeneruese, domethënë të aftë për të krijuar përmbajtje, tekst, imazhe, tinguj ose video, pasi të jenë trajnuar në bazat e të dhënave.

Inteligjenca artificiale gjeneruese po nxjerr pasionet dhe shumë janë të shqetësuar për ndikimin e saj të mundshëm në një sërë profesionesh, me shkurtime të mundshme masive të vendeve të punës, por më gjerësisht në shoqërinë në tërësi.

“Inteligjenca artificiale ka potencialin të përmirësojë pothuajse çdo aspekt të jetës sonë, por gjithashtu krijon rreziqe serioze”, pranoi Sam Altman, gjatë seancës dëgjimore nga nënkomiteti i Senatit për mbrojtjen e privatësisë, teknologjisë dhe ligjit. “Një nga frikërat e mia më të mëdha është se ne, kjo industri, kjo teknologji, do të shkaktojë dëm të konsiderueshëm në shoqëri”.

Sipas tij, nëse kjo teknologji shkon në rrugën e gabuar, mund të shkojë shumë larg.

“Dhe ne duam të punojmë me qeverinë për të parandaluar që kjo të ndodhë”, shtoi sipërmarrësi.

30-vjeçari kujtoi se ndërsa OpenAI LP, entiteti që zhvilloi ChatGPT, ishte një kompani private, ajo kontrollohej nga një organizatë jofitimprurëse, “e cila kërkon që ne të punojmë për shpërndarjen e gjerë të përfitimeve të AI dhe maksimizoni sigurinë e sistemeve të bazuara në AI”.

Sam Altman ka shprehur rregullisht mbështetjen e tij për krijimin e një kuadri rregullator për inteligjencën artificiale, mundësisht në nivel ndërkombëtar.

“E di që tingëllon naive të propozosh diçka të tillë, duket shumë e vështirë, për ta arritur, por ka precedentë”, shpjegoi ai, duke përmendur shembullin e Agjencisë Ndërkombëtare për Energjinë Bërthamore (IAEA).

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore