Lajme

Indonezia shfaqet si prodhuesi i dytë më i madh në botë i kobaltit


Indonezia është shfaqur si furnizuesi i dytë më i madh në botë i kobaltit, duke kontribuar në një rënie të mprehtë të çmimit të metalit të baterisë dhe duke shtuar ankthet e perëndimit për dominimin e Pekinit në zinxhirin e furnizimit të makinave elektrike.

Vendi i Azisë juglindore gjeneroi 9 mijw e 500 ton kobalt vitin e kaluar – 5 për qind e furnizimit global – nga vëllimet minimale para vitit 2021, sipas një raporti vjetor të tregut nga Instituti Cobalt, një grup industrie. Kjo do të thotë se ka kaluar prodhuesit e njohur Australinë dhe Filipinet.

Rritja e ofertës së kobaltit indonezian – një nënprodukt nga industria e saj e nikelit në rritje të shpejtë – ka ndihmuar në uljen e çmimeve nga 40 dollarë për paund në prill të vitit të kaluar në rreth 15 dollarë, sipas Fastmarkets.

Pavarësisht rritjes së saj të shpejtë, Indonezia mbetet shumë prapa furnizuesit numër një në botë, Republika Demokratike e Kongos, e cila mban një aksion global prej 73 për qind.

Megjithatë, shqetësimet për të drejtat e njeriut në minierat e DRC, si dhe kontrolli operacional i Kinës mbi shumë prej tyre, i kanë lënë prodhuesit e makinave të duan burime alternative të furnizimit ose të përpiqen të ndryshojnë përbërjen kimike të baterive për të reduktuar përdorimin e kobaltit.

SHBA ka prezantuar Aktin e Reduktimit të Inflacionit ndërsa BE-ja ka prezantuar Aktin e Lëndëve të Para Kritike në një përpjekje për të reduktuar varësinë e tyre nga Kina për lëndët e para për makinat elektrike dhe për të nxitur furnizimet brenda vendit ose nga vendet mike.

Shfaqja e Indonezisë si një furnizues i kobaltit do të bëjë pak për të shuar shqetësime të tilla, duke pasur parasysh se ajo po nxitet nga sipërmarrjet e përbashkëta të kompanive kineze dhe grupeve lokale.

“Dominimi i Kinës në Indonezi paraqet rreziqe për tregun më të gjerë, të ngjashëm me dominimin e prodhimit të DRC”, thuhet në raport, duke shtuar se ai mund të minojë qëllimet e politikave industriale të SHBA dhe BE për të reduktuar varësinë nga Kina përmes zinxhirit të furnizimit me EV.

Oferta globale e kobaltit u rrit me 21 për qind në vitin 2022 në 198 mijë tonë, shumë më e madhe se rritja prej 13 për qind e kërkesës.

Çmimi u rrit ndjeshëm për një vit nga vera 2021, por që atëherë ka rënë, i nxitur nga shfaqja e Indonezisë, furnizimet e shumta nga DRC dhe një rënie në shitjet e pajisjeve elektronike portative.

Së bashku me rënien e çmimeve të litiumit, rënia ka ofruar një lehtësim për prodhuesit e baterive.

Por ka krijuar gjithashtu sfida për vënien në funksion të projekteve të reja në perëndim. Për shembull, projekti i Jervois i listuar në Australi në Idaho, i cili ishte caktuar të ishte miniera e parë e kobaltit në SHBA që do të hapej në dekada, pezulloi ndërtimin përfundimtar në fund të marsit për shkak të çmimeve të ulëta të kobaltit dhe kostove të larta të ndërtimit.

Raporti thoshte se çmimet e kobaltit ishin vendosur të mbeten nën 20 dollarë për paund këtë vit dhe se tregu do të furnizohej mirë të paktën deri në mes të dekadës për shkak të rritjes së fortë të ofertës nga DRC dhe Indonezia.

Rritja e kërkesës për EV do ta shtyjë më pas tregun në një mungesë strukturore drejt fundit të dekadës me kërkesën e vendosur në më shumë se dyfish në 400 mijë tonë deri në vitin 2030, tha ai.

Kobalti i Indonezisë gjithashtu paraqet një problem mjedisor në rritje për prodhuesit e automjeteve pasi potenciali i tij i ngrohjes globale në 36 kilogramë CO₂ për kilogram kobalt është pothuajse katër herë më i lartë se furnizimi nga DRC.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore