Lajme

India pret më shumë përleshje me trupat kineze në Himalaje


Një vlerësim i sigurisë nga policia indiane në rajonin Himalayan të Ladakh thotë se mund të ketë më shumë përleshje midis trupave indiane dhe kineze përgjatë kufirit të tyre të kontestuar atje pasi Pekini po rrit infrastrukturën ushtarake në rajon.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia “Reuters”.

Të paktën 24 ushtarë u vranë kur ushtritë e gjigantëve aziatikë u përleshën në Ladakh, në Himalajet perëndimore, në vitin 2020,.

Por tensionet u zbutën pas bisedimeve ushtarake dhe diplomatike. Një përplasje e re shpërtheu mes dy palëve në Himalajet lindore në dhjetor, por nuk pati të vdekur.

Vlerësimi është pjesë e një studimi të ri, konfidencial nga Policia e Ladakh-ut, i cili u dorëzua në një konferencë të oficerëve të lartë të policisë të mbajtur nga 20 deri më 22 janar dhe është shqyrtuar nga Reuters.

Ushtria indiane nuk iu përgjigj një kërkese për koment dhe ministria e jashtme e Kinës tha se situata përgjatë kufirit aktualisht ishte përgjithësisht e qëndrueshme.

Raporti tha se vlerësimi bazohej në inteligjencën e mbledhur nga policia lokale në zonat kufitare dhe modelin e tensioneve ushtarake Indi-Kinë gjatë viteve.

Vlerësimi merr rëndësi pasi u dorëzua në konferencën në Nju Delhi, ku mori pjesë kryeministri Narendra Modi.

Që nga fillimi i konfrontimit të fundit në vitin 2020, Kina ka përforcuar infrastrukturën përgjatë kufirit të Himalajeve, duke ndërtuar objekte për ushtarët e saj të dislokuar atje, depo për armë dhe municione dhe helipadat, ndër të tjera.

Ministria tha se kryerja e ndërtimeve normale në territorin e saj është një çështje tërësisht brenda sovranitetit të Kinës.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore