Lajme

India paralajmëron qytetarët në Kanada që të jenë të kujdesshëm


India ka lëshuar një këshillë duke u kërkuar qytetarëve të saj që udhëtojnë ose jetojnë në Kanada që të “ushtrojnë kujdes maksimal”.

Këshillimi vjen një ditë pasi tensionet u përshkallëzuan midis vendeve me secilin që dëboi një diplomat nga pala tjetër.

Kanadaja tha se po hetonte “akuzat e besueshme” që lidhin shtetin indian me vrasjen e një lideri separatist Sikh.

India e mohoi me forcë këtë, duke i quajtur akuzat “absurde”.

Analistët thonë se marrëdhëniet midis vendeve, të cilat kanë qenë të tensionuara prej muajsh, janë tani në nivelin më të ulët historik.

Të mërkurën, Ministria e Jashtme e Indisë tha se lëshoi këshillën “në funksion të rritjes së aktiviteteve kundër Indisë dhe krimeve të urrejtjes dhe dhunës kriminale të miratuara politikisht në Kanada”.

Qeveria indiane shpesh ka reaguar ashpër ndaj kërkesave të separatistëve Sikh në vendet perëndimore për Khalistanin, ose një atdhe të veçantë Sikh. Lëvizja Khalistan arriti kulmin në Indi në vitet 1980 me një kryengritje të dhunshme të përqendruar në shtetin Punjab me shumicë Sikh.

Ajo u shtyp me forcë dhe ka pak rezonancë në Indi tani, por është ende e popullarizuar në mesin e disave në diasporën Sikh në vende të tilla si Kanadaja, Australia dhe MB.

Kanadaja ka numrin më të madh të Sikëve jashtë Punjabit dhe ka parë disa protesta dhe demonstrata pro-Khalistan. Në qershor, raportet thanë se India kishte ngritur një “ankesë zyrtare” me Kanadanë për sigurinë e diplomatëve të saj atje.

Në deklaratën e së mërkurës, Delhi tha se kohët e fundit, kërcënimet u drejtuan ndaj diplomatëve të saj dhe disa indianëve “të cilët kundërshtojnë agjendën anti-Indiane”.

“Prandaj, shtetasit indianë këshillohen të shmangin udhëtimet në rajone dhe vende të mundshme në Kanada që kanë parë incidente të tilla”, tha ai.

Deklarata indiane vjen disa orë pasi raportet e mediave lokale pretenduan se Kanadaja kishte lëshuar një këshillë të ngjashme për qytetarët e saj që udhëtonin në Indi. Por disa kanë theksuar se këshilla e Otavës – e cila u kërkon qytetarëve të saj “të ushtrojnë një shkallë të lartë kujdesi” për shkak të “rrezikut të sulmeve terroriste në të gjithë” Indinë – nuk ka parë ndryshime të mëdha për disa muaj.

Kryeministri Justin Trudeau tha të hënën se agjencitë e inteligjencës po hetonin nëse “agjentët e qeverisë së Indisë” ishin të përfshirë në vrasjen e Hardeep Singh Nijjar, një qytetar kanadez – India e kishte cilësuar atë terrorist në 2020.

Nijjar u qëllua për vdekje në automjetin e tij nga dy persona të armatosur të maskuar jashtë një tempulli Sikh më 18 qershor në British Columbia.

“Çdo përfshirje e një qeverie të huaj në vrasjen e një qytetari kanadez në tokën kanadeze është një shkelje e papranueshme e sovranitetit tonë,” i tha zoti Trudeau parlamentit kanadez të hënën.

India reagoi ashpër, duke thënë se Kanadaja po përpiqej të “ndryshonte fokusin nga terroristët dhe ekstremistët Khalistani”, të cilëve u ishte dhënë strehim atje.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore