Lajme

India do të shqyrtojë ofertën e Rusisë për projektin e naftës Sakhalin-1


India mban një “dialog të shëndetshëm” me Rusinë dhe do të shikojë atë që ofrohet pas një rinovimi të pronësisë të shpallur në projektin e naftës dhe gazit Sakhalin-1, i tha agjencisë së lajmeve “Reuters” ministri i Naftës, Hardeep Singh Puri.

Rusia javën e kaluar nxori një dekret që e lejonte të konfiskonte 30 për qind të aksioneve të Exxon Mobil dhe i dha një kompanie shtetërore ruse autoritetin për të vendosur nëse aksionarët e huaj, përfshirë ONGC Videsh të Indisë, mund të mbajnë pjesëmarrjen e tyre në projekt.

“Ne do të shikojmë se çfarë është gjendja e lojës dhe çfarë ofrohet”, i tha Puri “Reuters” të hënën pas takimeve me drejtuesit e naftës të Shteteve të Bashkuara në Houston, Teksas.

India po “monitoron në mënyrë aktive” premiumin e Arabisë Saudite në Azi mbi çmimet e naftës pasi OPEC + javën e kaluar ra dakord të ulë prodhimin e naftës me 2 milionë fuçi në ditë duke filluar nga muaji i ardhshëm, tha Puri.

“Në fund të ditës, konsumatorët fillojnë të luajnë një rol kur situata të tilla evoluojnë”, tha ai duke iu referuar bilancit global të energjisë dhe “pasojave të padëshiruara” të vendimit të OPEC +.

Çmimet shumë të larta të naftës mund të përkeqësojnë inflacionin dhe ta çojnë ekonominë globale në recesion, duke ulur kërkesën për naftë, shtoi ai.

Në lidhje me kufirin e propozuar të çmimit të Bashkimit Evropian për blerjet e naftës ruse, Puri sugjeroi se ai nuk është ende i vendosur.

“Nëse evropianët vijnë me një plan, le të shohim se si do të zhvillohet”, tha ai.

Puri këtë javë u takua me Sekretaren e Energjisë të SHBA-ve, Jennifer Granholm dhe Këshilltarin e Sigurisë së Energjisë Amos Hochstein në Uashington, DC, ku diskutuan bashkëpunimet mbi biokarburantet dhe energjinë e pastër, përveç sigurisë së energjisë.

“Në asnjë fazë nuk na është thënë që të mos blejmë naftë ruse”, tha Puri, duke iu referuar bisedimeve me zyrtarët për furnizimet globale të energjisë.

Në Houston, ai u takua me drejtuesit e Exxon Mobil, ofruesin e shërbimit të fushës së naftës Baker Hughes dhe prodhuesit e gazit natyror të lëngshëm pas nisjes së një raundi tenderimi për zonat e kërkimit të naftës dhe gazit në det të hapur.

India është e interesuar për ekspertizën teknike të kompanive amerikane në prodhimin në det të hapur, rikuperimin e etanolit dhe squfurit në rafineritë e naftës, shtoi Puri.

Ka gjithashtu diskutime në proces me Guajanën, Brazilin dhe Kolumbinë për investime të përbashkëta dhe furnizime shtesë të naftës së papërpunuar për rafinerët indiane, tha ai.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore