Lajme

IKSHPK bën thirrje për bartjen e maskës në ambiente të mbyllura, “pandemia s’ka përfunduar”


Ilustrim.

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka bërë thirrje për bartjen e maskës në ambiente të mbyllura, pasi të njëjtit konsiderojnë se pandemia ende nuk ka mbaruar.

Nga IKSHPK-ja është thënë se fillim viti ka shënuar rritje të rasteve të reja me COVID-19, por që “fatmirësisht nuk kanë regjistruar asnjë rast fatal”.

“Në vende të ndryshme të botës, po regjistrohen raste të shumta të COVID-19, sepse pandemia akoma nuk ka mbaruar. Fillim viti ka shënuar rritje të rasteve të reja me COVID, por fatmirësisht nuk kemi te regjistruar asnjë rast fatal”, është thënë nga IKSHPK-ja.

Në komunikatë për media është theksuar se testimi në IKSHPK është duke vazhduar.

“IKSHPK është duke vazhduar pandërprerë me testimin dhe gjurmimin e të gjitha rasteve, kontakteve të rasteve në komunitet dhe diagnostikimin laboratorik andaj të gjithë personat me kokëdhembje, kollitje, dhembje fyti, vështirësi në frymëmarrje, rrjedhje hundësh, temperaturë, plogështi, humbje e shijes, rekomandohen të testohen”.

“Me qëllim të përforcimit të imunitetit dhe parandalimit të rasteve të reja dhe formave të rënda të sëmundjes, qytetarët këshillohen që të vaksinohen”.

IKSHPK.

Një rekomandim i njëjtë si i IKSHPK-së është bërë edhe nga Ministria e Shëndetësisë.

“MSh dhe IKSHPK  rekomandojnë qytetarët që rritja e rasteve me COVID-19 kërkon edhe masa parandaluese andaj duhet të të jenë të kujdesshëm në zbatimin e masave preventive kundër sëmundjeve ngjitëse duke zbatuar vendimet e Qeverisë, duke bartur maska në të gjitha ambientet e mbyllura, distancë, higjienë, dezinfektues për duar në të gjitha institucionet publike e private dhe të  vaksinohen kundër COVID-19”.

Kosova, gjatë javëve të fundit kishte shënuar raste më të larta pozitive me COVID-19, shifrat e të infektuarve shkonin deri në 15.

Ndryshe, më 31 tetor, në Kosovë kishte nisur vaksinimi kundër gripit sezonal.

Ministria e Shëndetësisë, u kishte bërë thirrje qytetarëve sidomos personave më të moshuar dhe personave me sëmundje kronike që të vaksinohen për t’u mbrojtur nga gripi sezonal.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore