Lajme

IDF-ja sulmon postën e Hezbollah-ut pas lëshimit të raketës në kufirin e Izraelit


Forcat e Mbrojtjes së Izraelit thonë se kryen një sulm me dron kundër një poste të Hezbollahut në Libanin jugor.

Kjo, në përgjigje të një sulmi me raketa të drejtuara antitank në një postë të ushtrisë në kufi, të cilën e mori përsipër grupi terrorist.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia “The Times of Israel”.

IDF-ja thotë se ka nisur gjithashtu sulme artilerie kundër burimit të zjarrit me raketa.

Më herët, një raketë e drejtuar kundër tankeve është gjuajtur nga Libani në një post ushtarak pranë fshatit verior Arab al-Aramshe.

Ka pasur disa përleshje vdekjeprurëse në kufirin verior ditët e fundit, shumica e të cilave janë marrë nga grupet terroriste palestineze që veprojnë jashtë Libanit jugor të kontrolluar nga Hezbollahu.

Milicia pro-iraniane Hezbollah mori përgjegjësinë për sulmin me raketa të drejtuara antitank në një postë të ushtrisë izraelite në kufirin me Libanin.

Në një deklaratë, Hezbollah thotë se sulmi ishte një përgjigje ndaj vdekjes së tre anëtarëve në sulmet izraelite të hënën, e cila erdhi si përgjigje ndaj përleshjeve vdekjeprurëse në kufi.

Hezbollah pretendon se shkaktoi “një numër të madh viktimash të konfirmuara” në sulmin me raketa.

IDF-ja thotë se po kryen sulme në Liban si përgjigje dhe nuk jep menjëherë informacione për viktima.

Mbrëmjen e kaluar, Hezbollahu kreu një sulm të veçantë ATGM kundër një automjeti të blinduar të boshatisur të IDF-së në kufirin me Libanin.

Hezbollahu merr përsipër sulmin me raketa antitank në kufirin me Izraelin

Çfarë është Hezbollah-u, grupi i armatosur libanez që mbështet Hamasin

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore