Shëndet

I paralizuar për 10 vjet, ecën sërish falë pajisjes që rilidh trurin me muskujt


Një burrë i paralizuar në një aksident me biçikletë në vitin 2011 ka mundur të qëndrojë në këmbë dhe të ecë.

Mjekët implantuan një pajisje që lexon valët e trurit të tij dhe i dërgon udhëzime shtyllës kurrizore për të lëvizur muskujt e duhur.

Gert-Jan Oskam, 40 vjeç, iu tha se nuk do të ecte më kurrë pasi theu qafën në një aksident trafiku në Kinë.

Ai ka ngjitur shkallët dhe ka ecur për më shumë se 100 metra në të njëjtën kohë që nga operimi.

“Disa muaj më parë, për herë të parë pas 10 vitesh, munda të ngrihesha në këmbë dhe të pija një birrë me miqtë e mi”, tha Oskam, i cili është nga Holanda.

“Ura digjitale” është e fundit nga një ekip neuroshkencëtarësh në Zvicër, të cilët kanë një program të gjatë për të zhvilluar ndërfaqet tru-makinë për të kapërcyer paralizën.

Projekti synon të përdorë sinjale wireless për të rilidhur trurin me muskujt që bëhen të padobishëm kur prishen nervat e palcës kurrizore.

Në një provë të mëparshme, Oskam testoi një sistem që rikrijonte hapat ritmikë të ecjes duke dërguar sinjale nga një kompjuter në palcën e tij kurrizore.

Teksa pajisja e ndihmoi atë të bënte disa hapa menjëherë, lëvizja ishte mjaft robotike dhe duhej të aktivizohej nga një buton ose sensor.

Për përditësimin më të fundit, Jocelyne Bloch, një neurokirurge në spitalin Universitar të Lozanës, instaloi elektroda në trurin e tij që zbulojnë aktivitetin nervor kur ai përpiqet të lëvizë këmbët.

Leximet përpunohen nga një algoritëm që i kthen ato në impulse, të cilat dërgohen në elektroda të mëtejshme në shtyllën kurrizore.

Pulset aktivizojnë nervat në shtyllën kurrizore, duke ndezur muskujt për të prodhuar lëvizjen e synuar.

Grégoire Courtine në Institutin Federal Zviceran të Teknologjisë në Lozanë tha se sistemi mund të “kapë mendimet e Gert-Jan dhe t’i përkthejë ato mendime në stimulim të palcës kurrizore për të rivendosur lëvizjet vullnetare të këmbëve”.

Pajisja nuk prodhon hapa të shpejtë dhe të qetë, por Oskam tha se implanti lejonte lëvizje më natyrale se më parë, sepse ngritja në këmbë dhe ecja filluan dhe kontrolloheshin duke menduar për veprimet.

Sinjalet stimulojnë muskujt e nevojshëm për të përkulur ijën, gjurin dhe kyçin e këmbës.

Pajisja gjithashtu duket se nxit rehabilitimin.

Pas më shumë se 40 seancave stërvitore me implantin, Oskam, i cili nuk i preu të gjitha nervat në shtyllën kurrizore, rifitoi kontrollin mbi këmbët e tij, edhe kur pajisja ishte e fikur.

Courtine beson se rilidhja e trurit dhe shtyllës kurrizore ndihmon në rigjenerimin e nervave të shtyllës kurrizore, duke rikuperuar një pjesë të kontrollit të humbur të pacientit.

Ndërsa puna është në një fazë të hershme, studiuesit shpresojnë që pajisjet e miniaturës në të ardhmen do të ndihmojnë pacientët me goditje në tru dhe personat e paralizuar të ecin, të lëvizin krahët dhe duart dhe të kontrollojnë funksione të tjera.

Lëvizjet e krahëve dhe duarve mund të jenë më të vështira, pasi ato janë më komplekse se ecja.

Me Oskam që tregon përparim më shumë se një dekadë pas aksidentit të tij, ekipi është i bindur se pacientët e tjerë me lëndime më të fundit mund të bëjnë më mirë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore