Lajme

“I hapet rruga apetiteve të Serbisë dhe Bullgarisë” – Ahmeti flet për ndërhyrjen e Kurtit në zgjedhjet e Maqedonisë së Veriut


Ali Ahmeti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka dalur në mbështetje të plotë për opozitën shqiptare në Maqedoni të Veriut, madje bashkimi i tyre u arrit pas një takimi që patën në Prishtinë me kreun e ekzekutivit kosovar.

Por, ndërhyrja e kryeministrit Kurti në zgjedhjet në Maqedoni të Veriut, që do të mbahen më 8 maj, nuk është shqetësim në vetvete për Kryetarin e Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti.

Në një intervistë për Albanian Post, lideri i BDI-së tregon rreziqet malinje që mund të vinë në të ardhmen nga përfshirja e Kurtit në procesin elektoral të Maqedonisë së Veriut.

Kjo ndërhyrje e Kurtit, sipas liderit të BDI-së i hap rrugë apetiteve të vendeve tjera si Bullgaria dhe Serbia, të cilat mund të organizojnë partitë e tyre në Maqedoni të Veriut.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore