Lajme

Armëmbajtja/ Hunter Biden shpallet fajtor për tre akuza


Një juri federale në SHBA ka dënuar Hunter Biden për të tre akuzat që rëndojnë mbi të për dosjen e pajisjes me armë zjarri.

Gjykata arriti në përfundimin se ai ka shkelur ligjet që synojnë të parandalojnë të varurit nga droga të kenë armë zjarri.

Dënimi shënon herën e parë që një anëtar i familjes së një presidenti është shpallur fajtor për një krim gjatë mandatit të babait të tyre në detyrë.

Hunter Biden mund të përballet me deri në 25 vjet burg dhe një gjobë deri në 750 mijë dollarë.

Gjyqi vjen pas një prej historive më të mëdha të zgjedhjeve presidenciale të 2024-ës deri më tani – dënimi i Trump për 34 akuza për falsifikim të të dhënave të biznesit.

Ndërsa të dy rastet janë thelbësisht të ndryshme – akuzat kundër një kandidati kundrejt djalit të një kandidati – ritmi i dy gjyqeve do të çojë në mënyrë të pashmangshme në krahasime.

Ligji federal e bën të paligjshme mbajtjen e një arme gjatë përdorimit të drogave të paligjshme.

Hunter Biden e ka pranuar publikisht se ishte i varur nga droga në kohën e blerjes së armëve në vitin 2018. Ai dyshohet se kishte në pronësi revolen Colt për 11 ditë.

Joe Biden ka folur më parë publikisht për jetën e trazuar personale të djalit të tij. Në debatin e parë presidencial me Donald Trump në vitin 2020, ai tha se ishte “krenar” për djalin e tij të vetëm të mbijetuar.

“Djali im, si shumë njerëz që njihni në shtëpi, kishte një problem me drogën,” tha ai. “Ai e ka kaluar atë. Ai e ka rregulluar atë. Ai ka punuar për të”.

Katër vjet më parë, Presidenti Biden po i përgjigjej sulmeve të Trump në skenën e debatit. Tani, megjithatë, deklarata e tij mund të jetë një përpjekje për të zbutur atë që po formohet si një moment i ngarkuar politikisht, ku e kaluara e trazuar e djalit të tij – dhe, si rrjedhojë, ajo e të gjithë familjes Biden – do të shfaqet plotësisht.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore