Sport

Hugo Lloris kërkon ‘zyrtarisht’ largimin nga Tottenham


Hugo Lloris. Photo: John Walton/PA

Hugo Lloris ka konfirmuar se ai dëshiron të eksplorojë opsionet e tij larg Tottenham Hotspur këtë verë pas javësh spekulimesh për të ardhmen e tij.

Lloris mbetet nën kontratë me Tottenham edhe për një vit tjetër, por është vënë nën kritika për disa nga paraqitjet e tij këtë sezon. Prandaj, ekziston një ndjenjë se ai nuk do të jetë portieri i tyre i parë sezonin e ardhshëm.

Ai madje mund të mos jetë në klub në asnjë cilësi pas thashethemeve për një ofertë mega-monetare nga skuadra e Arabisë Saudite, Al Hilal.

Kudo që të shkojë, Lloris ka hapur kartat tani se çfarë mund të presë e ardhmja, duke i thënë Nice Matin se mund të jetë “fundi i një epoke” këtë verë.

Hugo Lloris (Martin Rickett/PA)

36-vjeçari tha: “Kemi arritur një moment të rëndësishëm, qoftë për klubin apo për mua. Është fundi i një epoke. Unë kam dëshirë për diçka tjetër. Unë do të studioj me kujdes atë që është e mundur”.

“Megjithatë, nuk kam harruar se kam një vit të mbetur në kontratën time me Tottenham-in dhe në futboll, është gjithmonë e vështirë të parashikosh se çfarë do të ndodhë”.

“Ajo që është thelbësore për momentin është të rikuperohem mirë nga lëndimi im. Unë jam me pushime, por vazhdoj të flas dhe të bëj stërvitjen time. Qëllimi im është të jem në krye në korrik, pastaj do të shohim se çfarë do të më presë e ardhmja”, tha francezi.

Për sa i përket vendit ku do ta gjejë veten sezonin e ardhshëm, Lloris shtoi: “Gjëja më e rëndësishme është të gjej një projekt ku të lulëzoj”.

Hugo Lloris i përgjigjet thashethemeve për Nice-n

Ndërsa kalimi në Arabinë Saudite mund të jetë opsioni i tij më fitimprurës, ish-kapiteni i Francës gjithashtu është sugjeruar të kthehet në klubin e parë të karrierës së tij, Nice.

Duke iu drejtuar këtij opsioni, ai tha: “I bukur është qyteti im, klubi im, rrënjët e mia. Do të shohim se ku më çon fati.”

Portieri aktual i Nice është Kasper Schmeichel, i cili është përballur me disa kritika që kur iu bashkua atyre nga Leicester City verën e kaluar.

Lloris ka insistuar tashmë që Schmeichel duhet të trajtohet me respekt, por ndoshta ai mund të zërë vendin e tij sezonin e ardhshëm.

Tottenham-i do të duhet të marrë një ofertë të përshtatshme për të lënë kapitenin e tyre të largohet. Megjithatë, në moshën e tij, vlerësimi nuk duhet të jetë tepër i lartë.

Lloris ka qenë me Tottenham që nga viti 2012, kur ata e blenë atë nga Lyon. Ai ka bërë pothuajse 450 paraqitje për klubin që nga ajo kohë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore