Lajme

Hong Kongu miraton ligjin e ri të ashpër të sigurisë kombëtare


Hong Kongu ka miratuar një ligj të ashpër sigurie, për të cilin autoritetet thonë se është i nevojshëm për stabilitet.

Por kritikët kanë frikë se do të gërryejë më tej liritë civile.

Neni 23 synon vepra të reja si ndërhyrja e jashtme dhe kryengritjet dhe dënimet përfshijnë dënime të përjetshme.

Ai u përshkua me shpejtësi në fazën përfundimtare nga parlamenti pro-Pekinit në më pak se dy javë.

Sakaq, neni 23 zgjerohet në një ligj të diskutueshëm të sigurisë kombëtare (NSL) të vendosur më parë nga Kina.

Ai ligj tashmë kriminalizon përçarjen, përmbysjen, terrorizmin dhe bashkëpunimin me forcat e huaja në Hong Kong.

Por udhëheqësi i Hong Kongut, John Lee, ka thënë se neni 23 është gjithashtu i nevojshëm për t’u mbrojtur kundër “sabotazhit të mundshëm dhe rrymave që përpiqen të krijojnë telashe”, veçanërisht “idetë e një Hong Kongu të pavarur”.

Dhjetëra njerëz janë arrestuar sipas NSL që kur u miratua në vitin 2020, gjë që kritikët thonë se ka krijuar një klimë frike.

Vendasit kanë shprehur shqetësime për nenin 23, veçanërisht për përdorimin e përkufizimeve të gjera dhe të paqarta në legjislacion.

Drejtoresha e Amnesty International për Kinën, Sarah Brooks, ka thënë se ligji i ri “i ka dhënë një goditje tjetër dërrmuese të drejtave të njeriut në qytet”.

Kurse Maya Wang, ushtruese e detyrës së drejtoreshës së Kinës në Human Rights Watch, ka thënë se ai “do ta çojë Hong Kongun në një epokë të re autoritarizmi”.

“Tani edhe posedimi i një libri kritik ndaj qeverisë kineze mund të cenojë sigurinë kombëtare dhe të nënkuptojë vite burg në Hong Kong”, ka thënë ajo, duke i bërë thirrje qeverisë që ta shfuqizojë atë menjëherë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore