Libra

Historia e romanit të fundit të Márquez


Nga fundi i jetës, kur kujtesa e tij ishte copëtuar, Gabriel García Márquez u përpoq të përfundonte një roman për jetën sekrete seksuale të një gruaje të martuar.

Ai u përpoq të paktën për pesë versione dhe ngatërroi tekstin për vite me radhë, duke prerë fjali, duke shkarravitur në margjina, duke ndryshuar mbiemrat, duke i diktuar shënime ndihmësit të tij.

Përfundimisht, ai hoqi dorë dhe mori një përfundimtar, shkatërrues.

“Ai më tha drejtpërdrejt se romani duhej shkatërruar”, tha Gonzalo García Barcha, djali i vogël i autorit.

Kur García Márquez vdiq në vitin 2014, drafte të shumta, shënime dhe fragmente kapitujsh të romanit u fshehën në arkivat e tij në Qendrën Harry Ransom në Universitetin e Teksasit në Austin.

Historia mbeti atje, e shpërndarë në 769 faqe, kryesisht e palexuar dhe e harruar – derisa djemtë e García Márquez vendosën të kundërshtojnë dëshirat e babait të tyre.

Tani, një dekadë pas vdekjes së tij, romani i tij i fundit do të publikohet këtë muaj, me një botim global në afro 30 vende.

Rrëfimi përqendrohet në një grua të quajtur Ana Magdalena Bach, e cila udhëton në një ishull të Karaibeve çdo gusht për të vizituar varrin e nënës së saj.

Në këto pelegrinazhe të zymta, të çliruara për pak kohë nga i shoqi dhe familja, ajo gjen çdo herë një dashnor të ri.

Romani i shton një kod të papritur jetës dhe veprës së García Márquez, një gjigant letrar dhe laureat i Nobelit, dhe ka të ngjarë të ngrejë pyetje rreth mënyrës se si pronat letrare dhe botuesit duhet të lundrojnë botimet pas vdekjes që bien ndesh me direktivat e një shkrimtari.

Kopertina e “Deri në gusht” përmban një fotografi bardh e zi të një statuje, me sy të mbyllur, të mbështetur pas një muri. Titulli dhe emri i autorit janë me ngjyrë të bardhë.

Historia letrare është e mbushur me shembuj të veprave të famshme që nuk do të ekzistonin nëse trashëgimtarët nuk do të kishin injoruar dëshirat e autorëve.

Herë pas here, pronat dhe trashëgimtarët janë kritikuar për njollosjen e trashëgimisë së një autori duke botuar vepra inferiore ose të papërfunduara në mënyrë që të shtrydhin pjesën e fundit të pronës intelektuale nga emri i markës letrare.

Për djemtë e García Márquez, pyetja se çfarë të bënin me “Deri në gusht” ishte e ndërlikuar nga vlerësimet kontradiktore të babait të tyre.

Për një kohë, ai punoi intensivisht për dorëshkrimin dhe në një moment i dërgoi një draft agjentit të tij letrar.

Vetëm kur ai vuante një humbje të rëndë të kujtesës, vendosi se nuk ishte mjaft e mirë.

Deri në vitin 2012, ai nuk mund të njihte më as miqtë dhe familjen e ngushtë – ndër përjashtimet e pakta ishte gruaja e tij, Mercedes Barcha, thanë djemtë e tij.

Ai luftoi. Ai merrte herë pas here një nga librat e tij dhe e lexonte, duke mos e njohur prozën si të tijën.

Ai i rrëfeu familjes së tij se ndihej i pakënaqur si artist pa kujtesën e tij, që ishte materiali i tij më i madh burimor.

Pa kujtesë, “nuk ka asgjë”, u tha ai atyre.

Në atë gjendje të thyer, ai filloi të dyshonte në cilësinë e romanit të tij.

“Ai humbi aftësinë për të gjykuar librin”, tha Rodrigo García, më i madhi nga dy djemtë e tij.

“Ai nuk ishte më në gjendje të ndiqte komplotin, ndoshta”.

Duke lexuar sërish “Deri në gusht” vite pas vdekjes së tij, djemtë e tij menduan se García Márquez mund ta kishte gjykuar veten shumë ashpër.

“Ishte shumë më mirë nga sa kujtonim”.

Djemtë e tij e pranojnë se libri nuk renditet ndër kryeveprat e García Márquez dhe kanë frikë se disa mund ta hedhin poshtë botimin si një përpjekje cinike për të fituar më shumë para nga trashëgimia e babait të tyre.

“Ne ishim të shqetësuar sigurisht që të shiheshim thjesht si lakmitarë”.

Ndryshe nga veprat e tij të shumta dhe të harlisura të realizmit magjik – epikë si “Dashuria në kohën e kolerës” dhe “Njëqind vjet vetmi” – libri i ri është modest në shtrirje.

Botimi në gjuhën angleze, i cili doli më 12 mars dhe u përkthye nga Anne McLean, shpaloset në vetëm 107 faqe.

Vëllezërit argumentojnë se është një shtesë e vlefshme për punën e García Márquez, pjesërisht sepse zbulon një anë të re të tij.

Për herë të parë, ai përqendroi një rrëfim te një protagoniste femër, duke treguar një histori intime për një grua në fund të të 40-tave, e cila, pas gati 30 vitesh martesë, fillon të kërkojë lirinë dhe vetë-përmbushjen përmes lidhjeve të paligjshme të dashurisë.

Megjithatë, disa lexues dhe kritikë mund të vënë në dyshim zgjedhjen e tyre për të nxjerrë një vepër që vetë García Márquez e konsideroi të paplotë.

Në vendlindjen e tij, Kolumbinë, ku fytyra e García Márquez shfaqet në monedhë dhe pritja për librin është e lartë, shumë në qarqet letrare janë të etur për çdo gjë të re nga García Márquez, sado e palëmuar.

Megjithatë, disa janë të kujdesshëm për mënyrën se si po shitet romani.

“Nuk po jua ofrojnë si dorëshkrim, si një vepër të papërfunduar, po si romanin e fundit të García Márquez”, tha shkrimtari dhe gazetari kolumbian Juan Mosquera”.

“Unë nuk besoj në madhështinë që i japim. Mendoj se është ajo që është – një moment i mrekullueshëm komercial për firmën dhe markën e García Márquez”.

Nuk ka dyshim se García Márquez në një moment mendoi se romani ia vlente të botohej.

Në vitin 1999, ai lexoi pasazhe gjatë një daljeje publike me romancierin José Saramago në Madrid.

Pjesë nga historia u botuan më vonë në gazetën kryesore të Spanjës, El País, dhe në The New Yorker.

Pas vdekjes së tij në moshën 87-vjeçare, versione të ndryshme të “Deri në gusht” u mbajtën në arkivat e Ransom Center.

Dy vjet më parë, djemtë e García Márquez vendosën t’i hedhin një vështrim të ri tekstit.

Romani ishte i rrëmujshëm vende-vende, me disa kontradikta dhe përsëritje, thoshin ata, por ndihej i plotë.

Pasi vëllezërit vendosën të botonin romanin, ata u përballën me një enigmë.

García Márquez kishte lënë të paktën pesë versione në faza të ndryshme të përfundimit. Por ai dha një të dhënë se cilën prej tyre preferonte.

“Një nga dosjet që ai mbante kishte një ‘Gran OK final’ në pjesën e përparme të saj”, tha García Barcha.

“Kjo ishte përpara se ai të vendoste se nuk ishte aspak në rregull”.

Marrë nga “New York Times”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore