Lajme

Hiqet nga ekspozita e artit bashkëkohor një vepër në Gjermani, paraqet imazhe antisemitike


Vizitorët qëndrojnë mes veprave të grupit të artistëve Taring Padi në një nga ambientet e ekspozitës së artit bashkëkohor "Documenta" në Kassel. ©: Ina Fassbender/AFP/Getty Images

Një vepër arti e një grupi artistësh indonezianë, e cila është kritikuar për përmbajtjen e imazheve antisemitike, nuk do të jetë më pjesë e ekspozitës së artit bashkëkohor “Documenta” në Kassel.

Kështu ka njoftuar kryebashkiaku i qytetit gjerman, i cili ka dhënë detaje mbi veprën.

Për herë të parë, ajo do të shfaqej në festivalin e artit të Australisë Jugore në Adelaide vitin e kaluar nga grupi i artistëve, Taring Padi.

Në fakt bëhet fjalë për një banderolë, e cila përfshin imazhe të ushtarëve në veshje për protesta me kokë derri, njëri prej të cilëve i etiketuar si anëtar i Mossad-it, me një Yll të Davidit në kapuçin e tij.

Pas ushtarëve mund të dallohet ajo që revista gjermane e artit “Monopol” e përshkroi si një “karikaturë të një çifuti” me bravë anësore, një puro, dhëmbë si vampirë dhe një kapelë të zezë Fedora që mbante shenjat e organizatës paraushtarake të partisë naziste, SS.

Vepra artistike, e cila u ekspozua mbrëmjen e së premtes, është kritikuar nga Këshilli Qendror i Hebrenjve në Gjermani, si dhe nga ministrat e Kulturës të shtetit të Hessen-it dhe qeverisë federale, të dyja të Partisë së Gjelbër.

Në një deklaratë, ministrja Federale e Kulturës, Claudia Roth, tha se: “Heqja e kësaj muraleje, e cila tregon qartë elemente pikturale antisemitike, është e vonuar. Thjesht mbulimi dhe deklarata nga kolektivi i artistit Taring Padi për këtë çështje ishin absolutisht të papranueshme”.

Roth tha se do të ketë një hetim mbi vendimet që çuan në instalimin e veprës së artit në radhë të parë.

“Documenta” – ekspozitë e artit bashkëkohor – e këtij viti, e cila zhvillohet çdo pesë vjet dhe po mban shfaqje në 32 ambiente në të gjithë Kassel për 100 ditë, është kuruar nga kolektivi artistik indonezian Ruangrupa dhe fokusohet në artin nga jugu global.

Të martën në mëngjes, organizatorët e ekspozitës thanë se kishin mbuluar banderolën: “Për shkak të një përshkrimi të një figure në veprën Drejtësia Popullore (2002) nga grupi Taring Padi, i cili shkakton lexime antisemitike, kolektivi, së bashku me menaxhmentin e ‘Documenta’ dhe drejtimi artistik i ‘Documenta 15’, ka vendosur të mbulojë veprën në fjalë në Friedrichsplatz dhe të vendosë një shpjegim pranë veprës”.

Taring Padi, nga Yogyakarta, Indonezi, tha se banderola e vitit 2002 ishte pjesë e një fushate kundër militarizmit dhe dhunës së diktaturës Suharto dhe figurat ushtarake përshkruanin burokratë të korruptuar dhe gjeneralë të dhunshëm ushtarakë.

Aty thuhej se: “Nuk është menduar të lidhet në asnjë mënyrë me antisemitizmin. Na vjen keq që detajet në këtë baner kuptohen ndryshe nga qëllimi i tij fillestar. Kërkojmë ndjesë për lëndimin e shkaktuar në këtë kontekst. Prandaj, me keqardhje të madhe, e mbulojmë punën. Më pas, kjo vepër bëhet monument zie për pamundësinë e dialogut në këtë moment”.

Të martën pasdite, kryetari i Bashkisë së Kassel, Christian Geselle, njoftoi se banderola jo thjesht do të mbulohej, por do të hiqej tërësisht.

“Ndihemi të turpëruar”, tha Geselle në një konferencë për shtyp. “Janë shkaktuar dëme të mëdha për qytetin e Kassel, shtetin e Hessen dhe ‘Documenta’. Ka ndodhur diçka që nuk duhet të kishte ndodhur kurrë”.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore