Lajme

HIMARS po bëhet më pak efektiv për shkak të bllokimit elektronik rus


Muajt e fundit sistemet e raketave të artilerisë HIMARS, që janë në shërbim të Forcave të Armatosura të Ukrainës, janë bërë më pak efektive për shkak të bllokimit intensiv të rusëve me mjete elektronike të shtypjes.

Lajmi u bë i ditur nga multimediali amerikan “CNN”, duke cituar burimet e saj.

“Në muajt e fundit, Rusia ka ndërhyrë gjithnjë e më shumë në funksionimin e sistemeve të raketave celulare të prodhuara nga SHBA-të në Ukrainë, duke përdorur bllokimin elektronik për të çaktivizuar sistemin e shënjestrimit GPS, duke bërë që raketat të humbin objektivin”, shkruan CNN.

Sistemet e raketave me rreze të mesme veprimi HIMARS u njohën si një ndërrues i lojës dhe luajtën një rol kyç në luftë, por tani janë bërë më pak efektive për shkak të veprimeve të forcave ruse.

Sipas burimeve të CNN, kjo nxit një kërkim për mënyra për të konfiguruar softuerin HIMARS për të kundërshtuar përpjekjet në rritje të bllokimit të Rusisë.

“Është një lojë e vazhdueshme macja me miun për të gjetur kundërmasa ndaj bllokimit, vetëm për t’i bërë rusët t’i kundërpërgjigjen më vonë ato kundërmasa. Dhe është e paqartë se sa afatgjatë do të jetë kjo lojë”, tha një zyrtar i Pentagon-it pa u identifikuar.

Duke pasur parasysh kundërsulmin e pritshëm, vendimet që do të ndihmojnë trupat ukrainase të arrijnë përparim të rëndësishëm bëhen edhe më prioritet.

“Është një gjë të frenosh rusët atje ku janë tani. Është tjetër gjë t’i dëbosh ata”, theksoi gjenerali i pensionuar i ushtrisë amerikane, Steven Anderson.

Më 3 maj, Ministria e Mbrojtjes së Ukrainës tregoi se si ruan sistemet amerikane të raketave HIMARS, dhe gjithashtu raportoi se asnjë instalim i vetëm nuk është shkatërruar deri më tani.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore