Lajme

Hezbollahu humbet edhe dy luftëtarë të tjerë dhe merr përsipër 6 sulme


Numri i viktimave vazhdon të rritet.

Hezbollahu ka njoftuar vdekjen e dy luftëtarëve të tjerë: Mohammad Ali Bou Taam dhe Ali Hassan Sultan.

Sipas informacioneve, këto janë viktimat e vrarë nga një sulm me dron gjatë natës nga e marta në të mërkurë në një shtëpi në Adaïssé.

Këto dy vdekje e çojnë në 312 numrin e anëtarëve të Hezbollahut të vrarë nga Izraeli në Siri dhe Liban që nga 8 tetori.

Sipas një raporti të publikuar nga Ministria e Shëndetësisë dhe që mbulon periudhën nga 8 tetori 2023 deri më 21 maj 2024, lufta midis Hezbollahut dhe Izraelit shkaktoi jo më pak se 1 mijë e 471 viktima, përfshirë 363 të vdekur. Shifra në fjalë përfshin si luftëtarë ashtu edhe civilë.

Përveç sulmit në Adaïssé, forcat ajrore izraelite shënjestruan lokalitetet e Alma el-Chaab, Aïta el-Chaab, Rab el-Talatine dhe Meis el-Jabal të mërkurën.

Zjarri i artilerisë izraelite synoi gjithashtu një zonë midis Markaba dhe Rab el-Talatine, duke shkaktuar një zjarr në një zonë me bar të thatë, sipas banorëve vendas.
Artileria izraelite shënjestroi gjithashtu Houla, Khraybe dhe Rachaya el-Foukhar.

Një burim brenda Electricity of Libanon ka thënë se rreth mesditës, Izraeli qëlloi me mitralozë me rreze të gjatë ndaj punonjësve të furnizuesit shtetëror që po përpiqeshin të riparonin kabllot elektrike të dëmtuara në Maroun el-Ras.

Ata nuk ishin në gjendje të përfundonin punën.

Në të njëjtën kohë, Ministri izraelit i Sigurisë Kombëtare Itamar Ben Gvir pretendoi se i kishte propozuar kabinetit të luftës izraelite që të zhvillonte një plan për të “pushtuar Libanin dhe shkatërruar Hezbollahun”.

Ky i fundit mori përgjegjësinë për jo më pak se gjashtë sulme kundër Izraelit. Ai pretendoi se kishte gjuajtur predha artilerie në vendin izraelit të Sadeh, përballë fshatrave libaneze Maroun al-Ras dhe Yaroun, dhe në vendin e Jal el-Alam.

Hezbollahu gjithashtu njoftoi se kishte goditur një ndërtesë të përdorur nga ushtarët izraelitë në qytetin Avivim “në përgjigje të një sulmi izraelit ndaj punëtorëve të kompanisë së energjisë elektrike në fshatin Maroun el-Ras”.

Këshilli rajonal i Merom HaGilil, një distrikt verior i Galilesë, raportoi se një raketë antitank “goditi një shtëpi në Avivim dhe shkaktoi dëme dhe zjarr”.

Këshilli i qarkut siguroi se sulmi nuk shkaktoi viktima.

Në këtë proces, sirenat e alarmit kundër raketës u dëgjuan në Izraelin verior.

Në hakmarrje për “sulmet izraelite kundër fshatrave dhe shtëpive në jug dhe kundër civilëve”, Hezbollah gjithashtu deklaroi se kishte lëshuar raketa në një ndërtesë të përdorur nga ushtarët izraelitë në lokalitetin Kfar Giladi përballë Markaba.

Partia shiite njoftoi po ashtu se kishte gjuajtur raketa në vendin izraelit të Samaka në kodrat e Kfarchouba dhe në vendndodhjen izraelite të Bagdadit, përballë Aïta el-Chaab.

Në periferinë jugore të Bejrutit, ambasada iraniane hapi dyert figurave politike dhe mediatike që dëshirojnë të shprehin ngushëllimet e tyre pas vdekjes së presidentit iranian Ebrahim Raisi dhe ministrit të tij të Jashtëm Husein Amir-Abdollahian nga një rrëzim i helikopterit të dielën.

Kryetari i Parlamentit Nabih Berry shkoi në Teheran të mërkurën, ku mori pjesë në funeralet e dy zyrtarëve.

Berry shoqërohej nga nënkryetari i Këshillit të Lartë Shiit, Sheikh Ali Khatib. Numri dy i Hezbollahut, Naïm Kassem, gjithashtu mori pjesë në funeral, si dhe udhëheqësi politik i Hamasit, Ismaïl Haniyé.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore