Lajme

Hetimi polak për ‘ndikimin rus’ zemëron BE-në


Bashkimi Evropian ka kërcënuar se do të ndërmarrë veprime kundër Polonisë, pasi deputetët miratuan një komision të ri i cili mund të ndalojë njerëzit nga postet publike për lidhje me Rusinë.

I miratuar nga parlamenti i Polonisë javën e kaluar, komisioni do të hetojë ndërhyrjen e dyshuar ruse midis 2007-2022.

Por kritikët thonë se paneli, i cili do të dominohet nga deputetë të qeverisë, është krijuar për të sulmuar liderin e opozitës dhe ish-kryeministrin Donald Tusk.

Komisioneri i drejtësisë i BE-së, Didier Reynders tha se paneli ishte një “shqetësim i veçantë”.

Komisioni do të autorizohet të lëshojë ndalime 10-vjeçare nga administrimi i fondeve publike – në fakt, duke i ndaluar ato nga zyrat kombëtare – për këdo që shpallet fajtor për veprim nën “ndikimin rus”.

Në veçanti, do të hetojë marrëveshjet e gazit të nënshkruara me Rusinë, për të cilat qeveria thotë se e lanë vendin tepër të varur nga Moska.

Komisioni prej 10 anëtarësh pritet të dominohet nga deputetë nga Partia qeverisëse për Ligjin dhe Drejtësinë (PiS) dhe mund të dorëzojë raportin e tij të parë në shtator, thonë raportet.

Reynders u tha gazetarëve në Bruksel se Komisioni i BE-së “do të analizojë legjislacionin dhe nuk do të hezitojë të marrë masa nëse është e nevojshme”.

“Është e pamundur të bihet dakord për një sistem të tillë pa një akses real në drejtësi, tek një gjyqtar i pavarur kundër një vendimi administrativ”, shtoi ai.

Deputetët e Partisë së Platformës Qytetare të opozitës kanë frikë se hetimi – i cili do të mbulojë mandatin e tij të fundit në detyrë midis 2007 dhe 2015 – do të kërkojë të dëmtojë mbështetjen për zotin Tusk, i cili më pas shërbeu si kryeministër.

Tusk tani është kryetari dhe lideri i partisë, megjithëse nuk është deputet dhe pritet të sfidojë kryeministrin Mateusz Morawiecki në zgjedhjet më vonë këtë vit.

Kreu parlamentar i Platformës Qytetare, Krzysztof Brejza, e ka quajtur komisionin e ri një “ide të stilit sovjetik” dhe ka akuzuar qeverinë për “organizimin e një gjueti shtrigash kundër Donald Tusk dhe eliminimin e tij” përpara zgjedhjeve.

Morawiecki ka mbrojtur ligjin dhe ka akuzuar Tusk se ka diçka për të fshehur.

Të hënën, ambasadori i SHBA në Poloni, Mark Brzezinski, tha se kishte frikë se komisioni mund të “ulë aftësinë e votuesve për të votuar për ata për të cilët duan të votojnë”.

Ministria e jashtme e Polonisë këmbënguli të martën se “çdo parti që i nënshtrohet vendimit të një Komiteti do të ketë të drejtën e apelimit” dhe tha se paneli “nuk do të kufizojë aftësinë e votuesve për të votuar për kandidatët e tyre në zgjedhje”.

Varshava është tashmë e përfshirë në një betejë të gjatë me BE-në mbi reformat në sistemin gjyqësor, të cilat e panë bllokun të pezullojë miliarda euro ndihmë për Poloninë në janar.

PiS është akuzuar gjithashtu për kthimin prapa lirive të tjera qytetare, duke përfshirë lirinë e shtypit, dhe deputetët e opozitës thonë se Polonia rrezikon të bëhet një shtet autoritar nëse qeveria rizgjedhet.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore