Lajme

Hetimi i Trump, Gjykata amerikane zbardh listën e materialeve të sekuestruara


Një gjykatë amerikane ka bërë publik një inventar të detajuar të materialit të sekuestruar nga FBI nga shtëpia e ish-presidentit Donald Trump në Florida muajin e kaluar.

Sipas dosjes, agjentët morën 33 kuti dokumentesh, duke përfshirë dhjetëra dosje boshe të shënuara të klasifikuara.

Gjithashtu zbulon se disa dokumente të shënuara sekrete janë gjetur nga zyra e Trump.

Ky i fundit, i cili po hetohet për trajtimin e të dhënave të klasifikuara, mohon keqbërjen.

Ndër sendet e gjetura pas kontrollit të paprecedentë të 8 gushtit në Mar-a-Lago ishin: tre dokumente të shënuara si konfidenciale, 17 dokumente të shënuara sekret, 7 dokumente të shënuara top sekret, 43 dosje bosh me banderola të klasifikuara dhe 28 dosje bosh me etiketën “Kthimi te sekretari i stafit/ndihmës ushtarak”.

Pas largimit nga detyra, presidentët amerikanë duhet t’i transferojnë të gjitha dokumentet dhe e-mailet e tyre në Arkivin Kombëtar. Departamenti i drejtësisë po shqyrton nëse Trump i ka trajtuar në mënyrë të pahijshme të dhënat duke i çuar ato nga Shtëpia e Bardhë në pronën e tij në Mar-a-Lago pasi ai u largua nga detyra në janar 2021.

Prokurorët pretendojnë se Trump dhe avokatët e tij nuk arritën të siguronin dokumentet përkatëse vullnetarisht dhe “ka të ngjarë t’i fshihnin ose të hiqnin” të dhënat si pjesë e një përpjekjeje për të penguar hetimin.

Trump i ka qortuar këto pretendime, duke argumentuar se ai kishte deklasifikuar tashmë dokumentet që zotëronte.

Ish-presidenti ka argumentuar gjithashtu se dosjet mbaheshin të sigurta në një depo në Mar-a-Lago.

Por inventari i pavulosur të premten tregon se agjentët e FBI-së morën rreth 1 mijë e 500 dokumente, si dhe dosje të klasifikuara që ishin bosh, nga zyra e Trump.

Deklarata gjyqësore konfirmon gjithashtu raportet e mëparshme se shumë të dhëna ishin “të përziera” me sende personale, duke përfshirë rroba, libra dhe gazeta.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore