Lajme

Herzi Halevi, gjenerali filozof me 7 tetorin në ndërgjegjen e tij


Ka një foto, e datës 16 janar 2023.

“Herzi filozof” me një beretë të kuqe në kokë.

Sapo e kanë emëruar shef të shtabit të Forcave të Armatosura Izraelite.

Bregu Perëndimor po vlon, çështja bërthamore iraniane është shqetësuese dhe ai do të duhet të merret me veteranët e tërbuar nga reforma në drejtësi e kryeministrit, Benjamin Netanyahu.

Mbi të gjitha ai ende nuk e di se çfarë po e pret në 7 tetor.

Ai tashmë ka tre gurë mbi supet e tij.

E para ra mbi të më 7 tetor, me papërgatitjen dhe befasinë përballë sulmit të Hamasit; e dyta është menaxhimi i pushtimit në Gaza: nuk liroi asnjë nga dyqind pengjet, por shkaktoi 33 mijë të vdekur, një masakër mbi të cilën varet akuza për gjenocid në Gjykatën Penale Ndërkombëtare.

Disa javë më parë u ngrit një çështje tjetër: sulmi ndaj konsullatës iraniane në Damask, i cili hapi krizën me Iranin dhe rrezikoi të shkaktonte një luftë shumë delikate rajonale.

Me iranianët, Halevi ka një histori të shkëlqyer.

Më 31 janar 2018, si kreu i inteligjencës, së bashku me drejtorin e Mossad, Yossi Cohen, ai organizoi vjedhjen e bujshme të gjysmë ton dokumentesh konfidenciale për programin bërthamor iranian, të grabitura nga një zyrë në Teheran.

Pas 7 tetorit ai lëshoi ​​tanket izraelite.

“IDF do të hyjë në Gaza duke mbajtur parasysh imazhet e kufomave të 1200 izraelitëve, të grave të përdhunuara, të pengjeve. Jahja Sinwar dhe hierarkia e tij janë njerëz të vdekur”.

Më 12 tetor ai me keqardhje njoftoi: Forcat e armatosura janë përgjegjëse për sigurinë dhe ne kemi dështuar.

Mbi të gjitha, ishte profecia që dështoi: pas muajsh gjaku dhe rrënojash, lideri i Hamasit është gjallë dhe i lirë, pengjet nuk janë gjetur askund ose janë gjetur të vdekur.

Sa i përket makthit të një sulmi në Rafah, ai duket se është shtyrë.

Dhe për të menduar se Halevi kishte fituar reputacionin e një komandanti etik: pas luftës së Gazës 2008, në të cilën qindra civilë palestinezë vdiqën, ai kritikoi komandantët që nuk i mbanin ushtarët larg.

Tani të gjithë sytë janë përqendruar te ajo që do të ndodhë me Iranin.

Dhe Herzi Halevi është një nga të paktët që e di saktësisht se ku, si dhe kur hakmarrja e Izraelit do të arrijë pas bombardimeve të së shtunës së kaluar: nëse ka një buton për të shtypur, do të varet nga ai.

Stabiliteti i botës është në duart e një 57-vjeçari me 4 fëmijë: bir i një familjeje konservatore, sioniste dhe fetare (stërgjyshi i tij Abraham Isaac Kook ishte kryerabini gjatë mandatit britanik të Palestinës).

Ai mbaroi shkollën e mesme fetare Himmelfarb dhe u diplomua në Universitetin Hebraik të Jerusalemit në Filozofi dhe Menaxhim Biznesi.

Më pas, në Washington, ai mori një diplomë master nga Universiteti i Mbrojtjes Kombëtare.

Ai është ortodoks, i pari që ka mbajtur postin; por ai nuk mban një kipa dhe shkon në sinagogë vetëm të shtunave.

Me një fizik elegant dhe natyrë sportive, baba i një notari profesionist, Halevi vrapon si Forrest Gump.

Ai drejtoi një brigadë në Bregun Perëndimor të pushtuar, drejtoi ofensivën e parashutistëve në qytetin e Gazës; ai komandonte divizionin e Galilesë në kufirin me Libanin.

Ai drejtoi operacionin Brezi i Zi: dy ditë betejë me brigadat Al Quds, 43 të vdekur.

Nëntë ishin izraelitë.

Marrë nga “La Repubblica”, përshtatur për Albanian Post 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore