Lajme

Hëna ‘luleshtrydhe’ mahnit me vezullimin në qiell


Kush i ka kthyer sytë për nga qielli ditët e fundit, me siguri e ka vënë re se Hëna, sateliti natyror i Tokës, është paraqitur më e madhe dhe më e shndritshme…por mbi të gjitha në ngjyrë të kuqërremtë.

Në fakt gjithë këto nuk janë rastësi, pasi Hëna e emërtuar si “luleshtrydhe” për shkak të ngjyrës, tregon edhe fillimin meteorologjik zyrtar të stinës së verës.

Më e plotë, ajo u pa mbi qiellin e Britanisë së Madhe në orët e mbrëmjes së 4 qershorit, kur edhe të apasionuarit nuk reshtën së fotografuari.

Emri i saj mendohet se vjen nga fiset Algonquian në Amerikën e Veriut, me qershorin që është muaji kur luleshtrydhet fillojnë të piqen për të mbledhur.

Historikisht, emra si ky do të kishin shërbyer për një qëllim, duke ndihmuar në monitorimin e ndryshimit të stinëve.

Fotografi Michael Wake ka kapur “Hënën luleshtrydhe” duke u ngritur mbi farin në Roker Pier në Sunderland.

“Unë qëndrova në shëtitoren Seaburn, pak më poshtë dhe rreth një milje larg farit”, tha ai. “Në fillim, lindja e Hënës ishte fshehur pas një batanije resh dhe nuk isha i sigurt nëse do të shfaqej.

“Fatmirësisht u bë, dhe ndërsa u ngrit në qiell, u bë gjithnjë e më i shndritshëm, pastaj u kthye në një të kuqe dhe portokalli të bukur”, shpjegoi më tej ai.

Edhe pse dukej spektakolare, Hëna e luleshtrydhe nuk u emërtua këtë herë si superhëna.

Superhëna e parë e vitit 2023 – kur një Hënë e Plotë është gjithashtu në pikën e saj më të afërt me Tokën përgjatë kësaj orbite – pritet në gusht.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore