Auto

Helixx frymëzohet nga McDonald’s për të bërë EV


Helixx thotë se makinat e tyre elektrike janë të frymëzuar nga Mcdonald’s dhe përdor teknologjinë e re për të siguruar cilësi.

Start-up britanik Helixx ka njoftuar planet për të prodhuar një linjë që synojnë vendet në zhvillim në Azi, të prodhuara duke përdorur një proces inovativ të frymëzuar nga McDonald’s.

Makinat e krijuara sipas rregulloreve L7e – kështu i kufizuar ligjërisht në 15 kW dhe një peshë maksimale prej 450 kg.

Helixx is taking inspiration from McDonald’s to make affordable commercial EVs

Asnjë nga automjetet nuk do t’u shitet drejtpërdrejt konsumatorëve, tha CEO i Helixx Steve Pegg. Në vend të kësaj, kompania do t’ua japë me qira bizneseve lokale dhe operatorëve të flotës mbi bazë abonimi.

Kompania synon që ky abonim të tarifohet me vetëm 0,25 dollarë (0,37 dollarë AUD) për orë përdorimi.

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore