Kosova

Haxhiu e Sveçla vizitojnë Policinë e Kosovës, diskutohet për krimet e luftës


Foto nga takimi: Albulena Haxhiu, Xhelal Sveçla dhe Fehmi Hoti

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu dhe ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, kanë vizituar të premten, Policinë e Kosovës, me qëllimin për të kuptuar më shumë rreth angazhimit të tyre në hetimin e krimeve të luftës.

Kështu është njoftuar përmes Policisë së Kosovës, në rrjetin social në Facebook.

“Fokusi i vizitës së ministrave, përveç tjerash, ishte te Drejtoria për Hetimin e Krimeve të Luftës, për të parë nga afër punën, angazhimin dhe përkushtimin e kësaj drejtorie në hetimin e krimeve të kryera gjatë luftës dhe sjelljen para organeve të drejtësisë së personave të dyshuar të cilët kanë kryer krime e gjenocid në Kosovë”, thuhet në njoftim.

Haxhiu e Sveçla të premten në takim u pritën nga zëvendësdrejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Fehmi Hoti.

Tutje, sipas PK-së, në takim u vlerësua se duhet të shtohet edhe më tej “angazhimi i përbashkët i hetimit, arrestimit dhe procedimit penal të të gjitha rasteve të krimeve të luftës tek organet e drejtësisë”.

Pjesë e këtij diskutimi ishin edhe stafi i drejtorisë për hetimin e krimeve të luftës të cilët kanë thënë se do të bëjnë përpjekje për të hetuar e kërkuar drejtësi lidhur me krimet që janë kryer në luftë.

“U ritheksua zotimi për të mos reshtur së hetuari e kërkuari drejtësi për krimet e luftës, si dhe u ofrua mbështetje e plotë ndaj Policisë së Kosovës, e në veçanti ndaj kësaj drejtorie mjaft të rëndësishme”, kanë shtuar nga PK-ja.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore