Vende

Hatra, pjesë e UNESCO-s, rikthehet në treg


Autoritetet irakiane po pretendojnë një fitore të një lloji kulturor pasi rihapën një nga vendet më të dashura për turistët.

Rrënojat e Hatrës, një vend arkeologjik më shumë se 2 mijë vjeçar pranë Mosulit, janë në zemër të ish “kryeqytetit” të shpallur nga grupi militant i Shtetit Islamik, ISIL.

Hatra është cilësuar si një vend i rrezikuar i trashëgimisë botërore nga UNESCO.

Kishte fortifikime dhe tempuj të mrekullueshëm, duke ndërthurur stilet arkitekturore greke dhe romake me elemente dekorative orientale.

Por prej vitesh nuk vizitohet nga turistët.

Në vitin 2015, bota pa e tmerruar dhe e indinjuar një video të bërë nga grupi terrorist që tregonte militantët e tij duke shkatërruar një sërë relievesh.

Edhe pse forcat irakiane të mbështetura nga një koalicion ndërkombëtar rimorën Hatrën në vitin 2017, vendi nuk ishte rizbuluar nga njerëzit.

Një muze privat mori gjërat në duart e tyre për ta ndryshuar atë dhe filloi të organizonte turne.

E para u zhvillua javën e kaluar dhe vizitorët u mahnitën dhe u prekën duke parë rrënojat.

“Ka një ndjenjë trishtimi, jo vetëm kur bëhet fjalë për shkatërrimin në vend, por edhe sepse nuk ka etiketa shpjeguese ose informuese për rrënojat”, tha Beriar Bahaa al-Din, student i doktoraturës në antropologji në Universitetin e Exeter.

Ai beson se për shkak të historisë së tij, vendi duhet të jetë një atraksion turistik botëror i vizituar nga njerëz nga e gjithë bota.

Për momentin, megjithatë, është vërtet e vështirë të arrish atje, “duhet të njohësh njerëzit në zonë që të mund ta arrish atë

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore