Sport

Harry Kane vendos rekord te Bayern Munich


Harry Kane

Dihej tashmë se sulmuesi anglez, Harry Kane është një nga sulmuesit më të mirë në botë, por mbetej për t’u parë se si do të përshtatej me një ekip të ri dhe një ligë të re dhe të dyja gjërat nuk mund të ishin më mirë. Dëshmi për këtë është se këtë të shtunë ai shënoi tripletën e tij të parë me fanellën e Bayern Munich-ut dhe gjithashtu se ai arriti një rekord të paprecedentë deri më sot.

Me tre golat e shënuar ndaj Bochum-it, Kane tani ka gjithsej 7 gola deri më tani në Bundesliga. Në vetëm pesë ndeshje të luajtura. Asnjëherë më parë një lojtar i Bayern Munich-ut nuk kishte arritur këtë rekord në atë numër ndeshjesh.

Deri më sot, ata që kishin shënuar më shumë gola në pesë ndeshjet e tyre të para për Bayern-in në Bundesliga ishin  Gerd Muller (1965), Miroslav Klose (2007) dhe Mario Mandzukic (2012), që të gjithë kanë mbetur me 5. Harry jo vetëm që i ka barazuar, por nuk i ka tejkaluar me një, por e ka bërë me dy gola.

Për më tepër, ia vlen të kujtojmë se rekordi i Harry Kane ka edhe më shumë meritë nëse merret parasysh se në një nga pesë ndeshjet që ka luajtur ai nuk realizoi, kundër Gladbach në ditën e tretë. Ai shënoi një gol kundër Bremen-it, dy kundër Augsburg-ut, një kundër Leverkusen-it dhe tre këtë të shtunë kundër Bochum.

Gjithashtu, sulmuesi anglez siguroi një tjetër arritje të madhe këtë të shtunë. Kane u përfshi drejtpërdrejt në 10 gola në pesë paraqitjet e tij të para në Bundesliga (7 gola, 3 asistime). Ky është një rekord i ri për një lojtar në pesë paraqitjet e tij të para Bundesliga që nga mbledhja e detajuar e të dhënave në 2004-05.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore