Sport

Hamilton dhe Ferrari, një dashuri që bëhet realitet pas 10 vitesh


Atëherë kur pritet gjerësisht se dita e fundit e transferimeve të janarit në futboll do të sjellë surpriza të mëdha, ishte një tjetër sport që goditi më fortë, Formula 1. Lewis Hamilton thuhet se do të bashkohet me Ferrarin në vitin 2025.

Britaniku është gati t’i bashkohet Scuderia-s vitin e ardhshëm në atë që do të ishte një fund përrallor i një karriere të jashtëzakonshme në Formula 1. “Bomba” vjen më pak se një vit pasi Hamilton mohoi bisedimet me markën italiane për një marrëveshje të madhe prej 40 milionë paundësh.

Në vend të kësaj, Hamilton nënshkroi një marrëveshje shumëvjeçare prej 100 milionë paund për të qëndruar me Mercedes për 2024 dhe 2025, por tani duket se një “klauzolë” është futur në kontratë.

Ndërsa marrëveshja me Mercedesin është ende në fuqi, ndjenjat e Hamilton dhe Ferrarit ishin gjithmonë të destinuara për njëri-tjetrin dhe ka qenë gjithmonë e vështirë për t’u injoruar.

Dhe gjithashtu me arsye të mirë. Ferrari, për të gjitha betejat e tyre të fundit, mbetet padyshim emri më i madh në sport. Ekipi italian nuk ka fituar një kampionat botëror që nga viti 2008, por 16 titujt e tij mbeten me një rekord të Formula 1 me një distancë të konsiderueshme.

Për ta vënë rekordin në kontekst, kjo është më shumë se sa Mercedes dhe Red Bull, dy “eprorët” e sportit në dy dekadat e fundit, kanë arritur mes tyre.

Nuk ka të bëjë vetëm me statistikat, sepse Ferrari mishëron mbretërinë e Formula 1 në një nivel që asnjë nga rivalët e tyre nuk ka arritur të përsërisë ndonjëherë.

Pastaj është Hamilton, statistikisht shoferi më i madh që ka parë ndonjëherë sporti.

39-vjeçari kryeson renditjen e të gjitha kohërave për shumicën e fitoreve dhe “pole position” në Formula 1 dhe shtatë titujt e tij botërorë barazohen vetëm nga Michael Schumacher, heroi më i madh i Scuderia-s.

Bashkimi me Ferrarin do t’i ofronte Hamilton-it mundësinë për të eklipsuar përfundimisht gjermanin, i cili fitoi pesë tituj radhazi me skuadrën italiane. Siç raportoi “Mail Sport” vitin e kaluar, familja Hamilton ka pasur prej kohësh një ambicie për të parë Lewis të ngasë për Ferrarin një ditë.

Babai i tij, Anthony, tregoi kur ai ishte ende menaxher i djalit të tij, jo shumë kohë pasi Lewis la një përshtypje të paharrueshme në debutimin e tij në 2007.

Ai gjithashtu mund të ndikohet nga fakti se heroi i tij, Ayrton Senna, do të ngiste për Ferrarin në 1995.

Hamilton mbeti i habitur kur iu prezantua përkrenarja e Schumacher në 2020 pasi barazoi rekordin e atëhershëm të gjermanit prej 91 fitoresh në Formula 1.

“Duke parë dominimin e tij për kaq gjatë, nuk mendoja se do të isha diku afër Michael për sa i përket rekordeve, kështu që është një nder i jashtëzakonshëm. Do të duhet kohë për t’u mësuar me të”, tha ai për “Sky Sports”.

“Më kujtohet se isha ulur me vëllain dhe babin tim duke parë garat çdo të diel, duke parë Michael”.

“Ne do të shikonim pjesën e parë dhe më pas në fund unë dhe vëllai im do të bënim një lojë kompjuterike dhe unë do të isha Michael. Unë kam qenë gjithmonë Michael ai ishte fenomenal”, tregoi piloti britanik.

Ndërsa Hamilton dhe Ferrari kanë shkëmbyer prej kohësh vështrime në pistë, hapat e Scuderia janë bërë më të guximshme gjatë vitit të kaluar.

Në maj, “Mail Sport” zbuloi se skuadra italiane ishte e gatshme të thyente bankën për të siguruar superyllin në një marrëveshje 40 milionë paund.

Bisedat rreth lëvizjes shkuan aq larg sa përfshinin presidentin e kompanisë, John Elkann, i cili ishte në kontakt të ngushtë me shoferin britanik.

Hamilton përfundimisht vendosi të qëndrojë te Mercedes, duke besuar se ekipi gjerman përfaqësonte mundësinë më të mirë për të ndalur dominimin e Red Bull.

Por Ferrari ishte i lidhur me yllin e lindur nga Stevenage qysh në vitin 2015, vetëm dy vjet pasi ai tronditi Formula 1 duke shkëmbyer McLaren me Mercedes.

Hamilton, i cili zotëron një nga 499 modelet e supermakinës LaFerrari prej 1 milion paundësh që ekziston, vendosi në letër një marrëveshje prej 20 milionë paund dhe vazhdoi të fitojë pesë tituj të tjerë me “Shigjetat e Argjendta”.

Por ndikimi i Mercedesit në këtë sport është zbutur që atëherë, me Red Bull-in skuadrën që duhet mposhtur që kur Max Verstappen fitoi titullin e tij të parë botëror në rrethana jashtëzakonisht të diskutueshme në Abu Dhabi në vitin 2021.

Hamilton përfundoi i treti në renditjen e pilotëve në vitin 2023, me 341 pikë pas Verstappen, i cili fitoi kampionatin e tretë radhazi botëror.

Dhe pas dy sezoneve sfiduese për Mercedes, besohet se Ferrari e ka bindur Hamilton-in se ai ka një shans më të mirë për sukses me ta. Britaniku pritet të zëvendësojë Carlos Sainz, kontrata e të cilit skadon në fund të sezonit dhe ende nuk ka nënshkruar një zgjatje.

Charles Leclerc nuk ka shqetësime të tilla, pasi ka nënshkruar një marrëveshje të re me ekipin javën e kaluar për të garuar me Ferrarin pas fundit të vitit 2024.

Koha do të tregojë nëse martesa mes Hamilton-it dhe Ferrarit do të jetë e suksesshme, por prej kohësh është ndjerë e pashmangshme.

Lewis Hamilton do të jetë pjesë e Ferrarit në 2025

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore