Aplikacione

Hakerët e lidhur me Rusi po sulmojnë dhjetëra organizata botërore përmes Microsoft Teams


Hakerët të lidhur me qeverinë ruse kanë sulmuar dhjetëra organizata botërore.

Ata tentuan të vjedhin kredencialet e qasjeve në platforma duke përdorur taktika të inxhinierisë sociale.

Përdoruesit e Microsoft Teams u angazhuan në biseda duke pretenduar se ishin punonjës të mbështetjes teknike dhe i detyruan ata të miratonin kërkesat e vërtetimit me MFA.

Free Microsoft Teams | Microsoft Teams

Një numër i kufizuar organizatash globale u prekën nga këto sulme, dhe Microsoft ka ndaluar përdorimin e domeneve të krijuara nga hakerët.

Grupi i hakerëve, njohur si Midnight Blizzard ose APT29, ka bazën e tij në Rusi dhe është lidhur me shërbimet  Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara.

Microsoft ka nisur hetimet dhe po punon për të korrigjuar ndikimin e sulmeve.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore