Sport

Guardiola e krahason përpjekjen për të fituar Premier League-n me shërbimin për titullin e Wimbledon


Pep Guardiola e ka krahasuar përpjekjen e Manchester City-t për të siguruar titullin e Premierligës këtë fundjavë me shërbimin për një kampionat të Wimbledon.

City do ta mbyllë titullin nëse Arsenali humbet nga Nottingham Forest të shtunën, ose ata mundin Chelsea-n të nesërmen.

Ata janë gjithashtu në rrugë për tre tituj pasi mposhtën Real Madridin të mërkurën për të arritur në finalen e Ligës së Kampionëve.

“Tenistët thonë se të shërbesh për të fituar Wimbledon është më e vështira”, tha menaxheri i City-t Guardiola.

“Është pa ndalesë. Sigurisht që jemi të kënaqur që luajmë finalen e Champions League, por tani po vjen gjëja më e vështirë.

“Por të dielën ndeshja është në duart tona për të fituar garën më të rëndësishme”.

Guardiola thotë se City ka treguar të njëjtin mentalitet këtë sezon si në sezonet e mëparshme fituese të titullit, pavarësisht se e kaloi pjesën më të madhe të këtij viti pas liderëve për një kohë të gjatë.

Ata u larguan nga Topçinjtë me tetë pikë në fillim të prillit, por një seri prej 11 fitoresh radhazi në ligë që shtrihet deri në shkurt i ka bërë ata të hapin një hendek prej katër pikësh në samit, ndërsa kërkojnë titullin e pestë të Premier League në gjashtë sezone.

“Tani flasim për mentalitete sepse fituam. Dhe unë nuk besoj në këtë. Unë mbroj ekipin kur humbim dhe ata kishin të njëjtin mentalitet”, shtoi Guardiola.

“Ky është realiteti. Për të rikuperuar tetë pikë në Arsenal – fillimisht ne kishim një ndeshje më pak në atë moment, kështu që ishte pak false, por e dinim se duhej të fitonim pothuajse të gjitha ndeshjet dhe ata duhej të humbnin disa pikë.

“Nëse Arsenali do të kishte ruajtur të njëjtin ritëm si në ndeshjen e parë [gjysmë sezoni] dhe duke bërë atë që kishte bërë, nuk do të ishte e mundur t’i kapte. Por ata humbën disa pikë dhe ne ishim atje. Përsëri, një sezon tjetër, dhe kjo do të thotë shumë për ne”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore