Lajme

GTA VI: Nga twerk majë makinave te flamingot, gjithë ekstremet e Miami-t në një videolojë


Florida e Jugut. Një vend ku deti, rëra dhe seksi janë gjithmonë në sezon.

Një vend ku futbollisti më i famshëm në botë shënon gola për fitore në rozë flamingo.

Dhe një vend ku një multimiliarder mendon se si të komercializojë udhëtimin në hapësirë.

Kur Lionel Messi dhe Jeff Bezos u transferuan në Miami këtë vit, ata i dhanë një shkëlqim të caktuar një qyteti tashmë të njohur për shkëlqimin e tij.

Por ka edhe një anë të errët, një bark kriminal gjithashtu.

Kryqëzimi i këtyre botëve u shfaq plotësisht këtë javë gjatë publikimit të trailerit të Grand Theft Auto VI.

Shfaqja e saj i dha fund një varg heshtjeje prej një dekade nga Rockstar, krijuesit e lojës, dhe theu rekordet e YouTube, duke rrëmbyer 93 milionë shikime në 24 orë.

Videoja u përshkrua nga ylli i basketbollit LeBron James në një postim në Twitter si “e çmendur”. Dhe u bë videoja më e shikuar në platformë – duke përjashtuar videot muzikore – në më pak se një ditë.

Teaser-i prej 90 sekondash konfirmoi se loja do të vendoset në Vice City, një version paralel i Miamit, dhe menjëherë ndezi debate në internet se sa i drejtë ishte ky përshkrim.

Ai shfaqi shumë nga monumentet kulturore të Miami-t – vrapues në plazh dhe festa me jahte, makina luksoze dhe pishina në çati. Rrugët e ndriçuara me neon. Flamingot (po, zogjtë me ngjyrë pambuku mund të shihen në të vërtetë në Hialeah Park Racing dhe Kazino).

Por kishte edhe një anë tjetër të qytetit të ekspozuar.

Një krokodil në një dyqan, striptistë kërcenin mbi kartëmonedha dollarësh dhe policia me armë gjahu shpartalloi një derë.

Pamja e një gruaje që lëvizte në majë të një makine me shpejtësi dukej absurde e botës tjetër, por ajo u përzje pa probleme me atë që dukej të ishte kopje ekzakte e arenës së basketbollit të Miamit, Kaseya Center dhe muraleve në lagjen Wynwood.

Ishte kjo përzierje e saktë e të pakonceptueshmes dhe së vërtetës, që mjegulloi linjat midis faktit dhe trillimit.

Ky ishte pikërisht qëllimi për Rockstar, zhvilluesit pas serisë GTA, sipas Chris Livingston, redaktor i lartë në PC Gamer, një botim kryesor i lojërave.

“Këto [lojëra GTA] bazohen në qytete të vërteta amerikane dhe janë ato detaje të vogla që e sjellin me të vërtetë atë në jetë,” tha Livingston për BBC.

“Shumë nga ato që janë në lojëra bazohen në gjëra reale. Zhvilluesit janë nga Britania e Madhe, kështu që është një lloj rrotullimi i tyre në një pamje vërtet të ekzagjeruar të kulturës amerikane”.

Livingston e përshkroi atë që ishte në trailerin e GTA VI si një “satirë të qëllimshme të gjuhës më të keqe të kulturës amerikane”.

Por njerëzit në rrjetet sociale nxituan të vinin në dukje se ku u shfaqën në realitet skenat nga traileri.

Për shembull, gruaja duke lëvizur në makinë, plaka e zemëruar që mban një çekiç në secilën dorë, krimineli me fytyrë tatuazhi me flokë të purpurt – këto ishin të gjitha imazhet që bënë tituj në lajmet e Floridës jugore.

Livingston i quajti këto momente “ushqim i madh” për zhvilluesit e Rockstar dhe tha se kjo i lejoi ata të shtonin detaje të pabesueshme, duke pasqyruar “realitetin e çuditshëm të kulturës amerikane, veçanërisht në Florida”.

Por, tha ai, qesharakja në rritje e realitetit ishte gjithashtu një sfidë.

“Diçka për të cilën mendojmë kur flasim për satirizimin e kulturës amerikane është se si është bërë jeta aktuale”, vijoi Livingston. “Sa kohë mund të satirizojë Rockstar një kulturë që është bërë kaq qesharake në vetvete?”.

Shumë shikues të trailerit komentuan përsëritjen e meme-s “Florida Man”, një term i cili është bërë një kapëse për sjelljen e çuditshme të kapur në titujt e Floridës.

Dmitri Williams, një profesor në Universitetin e Kalifornisë Jugore, i cili studion lojërat, ndikimin dhe teknologjinë, tha: “Unë mendoj se ka më shumë se pak sy për realitetin këtu”.

“Nëse mund të largoheni nga titujt, ju po filloni nga një vend që njerëzit e njohin ose kanë një ndjenjë, në vend që të shpikni një botë të re nga e para,” i tha ai BBC-së. “Dhe kjo është ajo në të cilën Rockstar është i mirë. Ata fillojnë me stereotipin”.

Por për aq sa krijuesit e lojës janë të mirë në pasqyrimin e realitetit, Williams tha se ata gjithashtu kanë luajtur një rol në formësimin e tij. Ai tha se seria GTA prezantoi një nivel lirie dhe shkeljeje që pushtoi zemrat e lojtarëve, tani një “audiencë e përkushtuar”.

“Mund të shkosh kudo, ose të bësh çdo gjë,” tha ai – nga ngrënia e një hamburgeri, te të qëllosh një polic dhe të kërkosh një prostitutë.

Liria dhe dhuna e lojërave të mëparshme GTA janë bërë titujt kryesorë të lajmeve, duke ngritur padi të shumta, njëra prej të cilave u ngrit nga ish-zonja e parë Hillary Clinton, një tjetër prej të cilave arriti në Gjykatën e Lartë.

Për disa, pavarësisht saktësisë, përshkrimet e GTA VI të krimit dhe kaosit të Floridës ishin shumë të fuqishme dhe të njëanshme.

Nicole Haboush, menaxhere e lartë e charterit dhe e shitjeve për TJB Super Yachts ,të vendosura në Palm Beach, tha: “U mërzita pak nga videoja, sepse mendoja ‘ku është kjo’. Ishte disi tronditëse. Nuk është kështu. përshkruaj Majamin që kam parë ndonjëherë”.

Haboush tha se njerëzit dhe vendet e shfaqura janë shumë të ndryshme nga ato që ajo has gjatë ngjarjeve si Shfaqja e Varkave në Miami dhe Art Basel, ku ajo shoqërohet me klientë të aftë për të shpenzuar deri në 200 milion dollarë në një “mega jaht”.

“Ne përpiqemi të mos jemi rreth zonave që do të kenë vjedhje dhe dhunë,” tha ajo.

Por për të tjerët, reagimi i tyre ndaj videos ishte më pak shqetësues.

“Me gjithë llojin e [nxehtësisë] që Florida ka për të qenë e çmendur, ne jetojmë sipas reputacionit tonë,” i tha BBC-së Jose Duran, një gazetar i jetës së natës dhe kulturës në Miami. “Unë mendoj se pulsi këtu në jug të Floridës është se njerëzit janë të emocionuar.”

“Në disa mënyra, është një pikë krenarie – mjaft e çuditshme për disa njerëz – se sa e çmendur mund të bëhet me të vërtetë Florida.”

Duran tha se traileri u shpërnda siç pritej për një lojë që “ka të bëjë me gjërat që nuk duhet të bëni në jetën reale – vjedhja e makinave, vrasja e njerëzve, rrahja e njerëzve”.

“Unë nuk ofendoj [videon], por shoh se si disa njerëz mundën,” tha ai.

Duran tha se ai do të rezervojë gjykimin e tij të vërtetë kur loja të dalë zyrtarisht – në 2025.

“Do të jetë një histori tjetër kur loja të dalë në të vërtetë dhe njerëzit mund të fillojnë të analizojnë gjërat.”

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore