Përballje

GSW barazon serinë kundër Kings, Knicks afër kalimit në raundin tjetër të playoff


Kampionët në fuqi, Golden State Warriors, bënë një rikthim në çerekun e katërt ndaj Sacramento Kings.

Me pesë pikë epërsi, me 45 sekonda të mbetura, Curry thirri një timeout pa asnjë të mbetur dhe iu desh të dorëzonte topin.

Kings reduktuan rezultatin në 126-125, por Harrison Barnes humbi një trepikësh për ta fituar ndeshjen.

Kjo i lejoi Warriors-it të renditur të gjashtë të barazojnë serinë në 2-2.

Dy herë lojtari më i vlefshëm i NBA-së, Curry, e përfundoi ndeshjen me 32 pikë, ndërsa De’Aaron Fox shënoi më së miri për Sacramento me 37.

Ndeshja e pestë zhvillohet në Sacramento të mërkurën në mbrëmje.

Jalen Brunson shënoi 29 pikë ndërsa New York Knicks mundi Cleveland Cavaliers 102-93 në Madison Square Garden për epërsinë 3-1 në seri.

Knicks tani janë vetëm një fitore larg kalimit në raundin e parë të play-off-eve të Konferencës Lindore për herë të parë që nga viti 2013.

Brunson ishte në mesin e katër lojtarëve të Knicks që shënuan pikë dyshifrore së bashku me RJ Barrett (26 pikë), Josh Hart (19) dhe Mitchell Robinson, i cili pati 12 pikë dhe 11 kërcime.

Ndeshja e pestë është në Cleveland të mërkurën, me fituesin e serisë që do të përballet me Milwaukee ose Miami.

Denver Nuggets humbën mundësinë për të siguruar vendin e tyre në gjysmëfinalet e Konferencës Perëndimore kur u mundën 114-108 nga Minnesota Timberwolves në kohën shtesë.

Nikola Jokic shënoi 43 pikë, bëri 11 kërcime dhe shënoi gjashtë asistime për Denverin.

Minesota, Anthony Edwards i së cilës shënoi 34 pikë, doli në krye pas kohës shtesë për të reduktuar deficitin në 3-1 në serinë e play-off-it.

Boston Celtics mundi Atlanta Hawks 129-121 për të kaluar në epërsi 3-1 në serinë e play-off-it të raundit të parë të Konferencës Lindore.

Jayson Tatum dhe Jaylen Brown shënuan secili nga 31 pikë për Celtics, me të parën gjithashtu me shtatë kërcime, katër asistime dhe tre goditje të bllokuara.

Hawks e reduktuan deficitin në pesë pikë me tre minuta e 36 sekonda lojë, por Celtics shënuan shtatë pikët e radhës në rrugën për të siguruar fitoren.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore