Lajme

Grusht shteti në Sudan, ushtria rrëmben kryeministrin dhe gruan e tij


Kryeministrin sudanez, Abdalla Hamdok, dhe gruan e tij i kanë arrestuar dhe dërguar në një vend të fshehtë ende të paidentifikuar.

Më parë ai ishte nën arrest shtëpiak nga Forcat Ushtarake. Kjo është një përpjekje e qartë për një grusht shteti.

Duke cituar burime të paidentifikuara, mediat bënë me dije se, mes të arrestuarve, janë ministri i Industrisë, Ibrahim al-Sheikh, ministri i Informacionit, Hamza Baloul, dhe këshilltari për media i kryeministrit, Faisal Mohammed Saleh.

Zëdhënësi i Këshillit Sovran qeverisës të Sudanit, Mohammed al-Fiky Suliman dhe Guvernatori i kryeqytetit të Sudanit, Khartoum, Ayman Khalid, u arrestuan gjithashtu.

Sudani ka qenë në “luftë” që nga komploti i dështuar i grushtit të shtetit muajin e kaluar, i cili prodhoi akuza të ashpra midis grupeve ushtarake dhe civile, që synonin të ndanin pushtetin pas rrëzimit të udhëheqësit të vjetër të vendit, Omar al-Bashir.

Al-Bashir u rrëzua pas muajve protestash në rrugë në vitin 2019 dhe një tranzicion politik i rënë dakord pas largimit të tij kishte për qëllim të çonte në zgjedhje deri në fund të vitit 2023.

Marrëveshja për ndarjen e pushtetit krijoi një qeveri që përfshin ushtrinë, përfaqësuesit civilë dhe grupet e protestave.

Shoqata e Profesionistëve Sudanez, grupi kryesor politik pro-demokratik i vendit, i quajti lëvizjet e ushtrisë të hënën një grusht shteti të dukshëm ushtarak dhe i bëri thirrje publikut të dilte në rrugë.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore