Lajme

Grupi gjerman i akuzuar për komplot për grusht shteti del në gjyq


Është një komplot i supozuar për grusht shteti që paraqet një aristokrat gjerman, një “arsenal masiv” armësh dhe besimin se vdekja e Mbretëreshës Elizabeth II mund të ketë qenë një “sinjal” sekret për të vepruar.

Gjyqet e njerëzve që dyshohet se janë të lidhur me të ashtuquajturën lëvizje Reichsbürger janë duke u zhvilluar me ata të akuzuar si drejtues të grupit që do të dalin para gjykatësve.

Komplotistët thuhet se kanë krijuar një skemë për të përmbysur me dhunë qeverinë gjermane.

Seanca dëgjimore në Frankfurt të martën është profili më i lartë i tre gjyqeve pas bastisjeve mbarëkombëtare në vitin 2022.

Rasti shihet si shumë domethënës për shkak të madhësisë dhe njohurive të mundshme që mund të japë në rrjetet e ekstremit të djathtë.

Reichsbürger, ose qytetarët e Rajhut, është një grup i lirshëm, i ndryshëm që mohon legjitimitetin e shtetit modern gjerman – madje duke pretenduar se është instaluar nga fuqitë aleate fitimtare pas Luftës së Dytë Botërore.

Inteligjenca vendase ka vlerësuar se rreth 23 mijë njerëz ndjekin lëvizjen që shfaq “qëndrime antisemite” dhe një “afinitet të lartë” për armët.

Thuhet se njerëz të lidhur me Reichsbürger-in hartuan plane që një grup i armatosur të hynte në parlamentin kombëtar në Berlin dhe të arrestonte deputetë në atë që quhej “Dita X”.

Sipas aktakuzës, ka pasur diskutime nëse vdekja e mbretëreshës së ndjerë Elizabeth II ishte një “sinjal”.

Pjesa më e madhe e vëmendjes në këtë gjyq do të përqendrohet te Heinrich XIII Princi Reuss, një ish-zhvillues i pasurive të paluajtshme nga Frankfurt, i cili rrjedh nga një familje aristokrate, Shtëpia e Reuss.

Dyshohet se 72-vjeçari ka mbajtur takime të ‘këshillit qendror’ të grupit në shtëpinë e tij në Gjermaninë lindore dhe është caktuar si ‘kreu i shtetit’, nëse grushti i shtetit do të kishte sukses.

Sipas aktakuzës, ai do të kishte qenë përgjegjës për negocimin e një traktati paqeje me aleatët – dhe ishte paraqitur në konsullatën ruse në Leipzig, si pjesë e përpjekjeve për të kontaktuar Moskën.

Gjithashtu në gjyq është edhe ish-gjyqtarja dhe deputetja e partisë së ekstremit të djathtë Alternativa për Deutschland, Birgit Malsack-Winkemann.

Prokurorët thonë se ajo përdori të drejtat e saj të aksesit në pronat parlamentare për të “kontrabanduar” bashkëpunëtorët për të vëzhguar zonën – dhe ishte përgjegjëse për departamentin e drejtësisë në këshillin qendror të grupit.

Planet e tyre për të riorganizuar strukturat politike të Gjermanisë do të kishin përfshirë një marrje nën kontroll të institucioneve në nivel shtetëror dhe lokal. Thuhet se anëtarët ishin të vetëdijshëm se kjo do të “përfshinte vrasjen e njerëzve”.

“Këshilli” do të vepronte si organi qendror ndërsa një “krah ushtarak” – i përbërë nga 286 njësi – do të kishte zbatuar rendin e ri në mbarë vendin.

Prokurorët thonë se grupi kishte akses në një “arsenal masiv” armësh, duke përfshirë armë zjarri, municione, si dhe pajisje për shikim natën dhe pranga.

Sipas aktakuzës, shoqata kishte edhe mjete financiare prej rreth 500 mijë eurosh.

Me kalimin e kohës, anëtarët thuhet se janë bërë “gjithnjë e më shumë të izoluar” nga bota e jashtme.

Jan Rathje, një studiues i lartë në agjencinë e monitorimit të ekstremizmit CeMAS, thotë se lëvizjet konspirative, sovraniste mund të datojnë që nga dëshira e disa ish-nazistëve për të rivendosur një Rajh Nacional Socialist Gjerman.

Ai thotë se lëvizja Reichsbürger, e cila ka një traditë të dhunshme, të së djathtës ekstreme, është nënvlerësuar në mënyrë të rrezikshme.

“Njerëzit gjithmonë mendonin se këta ishin njerëz të çmendur që thjesht shkruanin letra të çmendura drejtuar qeverisë”, shton ai.

Gjyqet – të ndara në tre për shkak të madhësisë së çështjes – po zhvillohen në Shtutgart, Frankfurt dhe Mynih.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore