Lajme

Grupet e kriptove zgjerohen në Hong Kong për të kapur kërkesën kontinentale të Kinës


Kompanitë e kriptomonedhave po nxitojnë në Hong Kong me shpresën se shtytja e profilit të lartë të qytetit për t’u bërë një qendër për asetet digjitale do t’i ndihmojë ata të kapin kërkesën nga Kina kontinentale për të blerë dhe shitur token.

Hong Kongu perceptohet nga disa kompani si më miqësor ndaj kriptove sesa rivali Singapori, i cili goditi sektorin vitin e kaluar pas disa kolapseve të profilit të lartë në industri. Qyteti po planifikon një regjim të ri rregullator për shkëmbimet dhe legalizimin e tregtisë së kriptove për investitorët me pakicë.

Bizneset që zgjerohen në Hong Kong shpresojnë të shfrytëzojnë kërkesën në rritje për të tregtuar monedha digjitale nga Kina kontinentale, e cila mbetet tregu i katërt më i madh i kriptove në botë, pavarësisht ndalimit të këtij sektori nga Pekini në vitin 2021.

“Shumë nga kapitali kinez po kërkon mënyra më të zgjuara dhe më të sigurta për të investuar. Të jesh në Hong Kong natyrisht ka më shumë kuptim se kudo tjetër”, tha Henry Liu, shefi ekzekutiv i shkëmbimit të kriptove BTSE, i cili këtë muaj tha se synonte të aplikonte për një licencë në qytet.

Kompani të tjera që planifikojnë të krijojnë ose zgjerojnë praninë e tyre në Hong Kong përfshijnë shkëmbimet KuCoin, Gate.io dhe Huobi, të cilat njoftuan planet në shkurt për të zhvendosur selinë e saj nga Singapori.

Binance, shkëmbimi më i madh i kriptove në botë, i cili u themelua në Kinë, tani po reklamon disa pozicione që flasin gjuhën kineze në Hong Kong në LinkedIn.

Grupi tha se besonte se qyteti kishte “një pozicion konkurrues kur bëhet fjalë për mjedisin e biznesit”.

Zgjerimi i kompanive të kriptos pasqyron optimizmin e tyre në rritje se Hong Kongu do t’u ofrojë atyre një rrugë për të fituar akses ligjor në tregun kinez, me miratimin rregullator nga një qendër financiare e nivelit të lartë. Sipas mendimit të tyre, lehtësimi i Hong Kongut ndoshta u miratua nga Pekini.

“Kompanitë kineze të blockchain janë shumë pozitive në Hong Kong”, tha Cyrus Ip, partner në investitorin në internet3 me bazë në Hong Kong, Newman Capital.

Ai tha se disa tregtarë të kontinentit përdorën VPN për t’iu shmangur kontrolleve kineze, por megjithatë u përballën me vështirësi për t’i kthyer fitimet e tyre nga kripto në para sovrane. Është e mundur të ndryshohet kripto në monedhë të fortë në Hong Kong.

Kina i shpalli të paligjshme të gjitha aktivitetet e lidhura me kriptografinë në vitin 2021 dhe ka kërkuar të ndalojë përdorimin e shkëmbimeve në det të hapur. Megjithatë, tregtarët vazhdojnë të operojnë.

Kina kontinentale ishte tregu i katërt më i madh i kriptove në botë në vitin deri në korrik 2022, sipas grupit kërkimor të blockchain Chainalysis. Investitorët kryen rreth 220 miliardë dollarë transaksione në atë periudhë.

Sipas rregullave aktuale, Komisioni i Letrave me Vlerë dhe të Ardhshme i Hong Kongut tha se ishte përgjegjësi ligjore e shkëmbimeve për të siguruar që klientët me pakicë të mos hynin në platformat e tyre nga juridiksionet ku tregtimi i kriptove ishte i paligjshëm.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore