Lajme

Grupet e armatosura të Libisë bien dakord të largohen nga Tripoli


Grupet e armatosura në Tripoli kanë rënë dakord të largohen nga kryeqyteti libian dhe të zëvendësohen me forca të rregullta.

Kështu tha ministri i brendshëm i vendit, pas një sërë përleshjesh vdekjeprurëse.

“Pas një muaji konsultimesh, arritëm në një marrëveshje me grupet e sigurisë që ata do të largohen nga kryeqyteti së shpejti”, tha Imad Trabelsi, një anëtar i qeverisë së njohur ndërkombëtarisht të Libisë, të mërkurën.

Marrëveshja do të bëjë që Forca e Sigurisë së Përgjithshme, Forca Speciale e Parandalimit që kontrollon lindjen e Tripolit, Brigada 444 në jug të Tripolit dhe Brigada 111, e lidhur me shtabin e përgjithshëm, të largohen nga kryeqyteti.

Vendimi ka të bëjë gjithashtu me Autoritetin e Mbështetjes së Stabilitetit (SSA), një grup me bazë në lagjen e Abu Salim, ku 10 persona u vranë në fundjavë, duke përfshirë anëtarë të SSA.

Këto “grupe sigurie” evoluan nga një mori milicish që mbushën një vakum sigurie pas revolucionit të vitit 2011 që përmbysi sundimtarin afatgjatë Muammar Gaddafi.

Të armatosur dhe të pajisur rëndë, ata nuk janë nën autoritetin e drejtpërdrejtë të Ministrisë së Brendshme apo të Mbrojtjes, megjithëse marrin fonde publike.

Ata funksionojnë në mënyrë të pavarur dhe iu dha një status special nga kryeministri dhe këshilli presidencial në vitin 2021.

Grupet kanë qenë më të dukshme në rrethrrotullimet dhe kryqëzimet kryesore të rrugëve, ku anëtarët e tyre shpesh të maskuar vendosën postblloqe, duke bllokuar trafikun me mjete të blinduara të montuara me armë.

Ata janë përfshirë ndonjëherë në përleshje të dhunshme, madje edhe në zonat e banuara të Tripolit, siç ndodhi gushtin e kaluar midis Forcës Speciale të Parandalimit dhe Brigadës 444.

Luftimet lanë 55 të vdekur dhe 146 të plagosur.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore