Jetesë & Stil

Grimes përballet me reagime të forta pasi e quajti Lizzon një “person të mirë” mes akuzave për ngacmim seksual


Këngëtarja kanadeze, Grimes i ka dalë në mbështetje publike, artistes tjetër, Lizzo, pasi kjo e fundit është paditur nga ish balerinat e saj, për ngacmim seksual.

Këngëtarja e “Go” postoi në Twitter mbështetjen e saj për Lizzo-n, disa ditë pasi artistja e “Truth Hurts” u akuzua për ngacmim seksual në një padi të ngritur nga tre prej ish-balerinave të saj.

“Unë e dua Lizzo. Duke mos thënë se nuk e besoj njerëzit kur ndodhin gjëra të këqija, por kam pasur kërcimtarë të keqtrajtuar në orën time në mënyra që nuk e kam marrë vesh deri shumë më vonë”, postoi Grimes, 35 vjeçe, në Twitter.

“Por besnikëria ka rëndësi për mua,” vazhdoi ajo, “Lizzo ishte e sjellshme me mua dhe me të tjerët për një dekadë përpara se të ishte ‘cool’, dhe më kontrollonte kur askush nuk i interesonte”.

“Kam parë vetëm sjellje shembullore prej saj, veçanërisht kur të gjithë më urrenin dhe ajo ishte në krye të botës”, shtoi ajo.

Grimes, emri i vërtetë i së cilës është Claire Boucher, dyfishoi qëndrimin e saj në një postim të dytë në Twitter.

Megjithatë, muzikantja kanadeze – e cila ndan dy fëmijë me miliarderin Elon Musk – u prit me një breshëri kritikash për komentet e saj.

“Më keq, sepse je e pasur dhe ke ndikim, Lizzo është një abuzuese klasiste që nuk beson se njerëzit në nivelin e saj meritojnë respekt”, shkroi një person.

“Grimes, ke mbaruar dhe vetëm për shkak se përvoja juaj me dikë ishte e mrekullueshme (ndoshta për shkak të marrëdhënieve dhe famës suaj) nuk do të thotë që njerëzit nuk kishin përvoja të këqija me Lizzon”, shkroi një tjetër.

Mes reagimit, disa dolën në mbrojtje të Grimes.

“Besnikëria është kaq e rëndësishme”, shkroi një fans në Twitter.

“Të mbrosh publikisht miqtë e tu kundër thashethemeve të pavërtetuara kur të garantohet qortimi për këtë është guxim dhe besnik. shumë respekt”, komentoi një përdorues tjetër.

Gjithsesi, javën e kaluar, këngëtarja e “Good as Hell” u godit me padinë nga tre ish-balerinët e saj, Arianna Davis, Crystal Williams dhe Noelle Rodriguez.

Ato pretendojnë në dokumentet e gjykatës se i janë nënshtruar turpërimit të peshës, sjelljeve denigruese seksuale dhe presionit për të marrë pjesë në shfaqje shqetësuese seksi.

Fituesja e “Grammy-t”, 35 vjeçe, i ka mohuar akuzat në një deklaratë të shpërndarë në rrjetet sociale.

“Etika ime e punës, morali dhe respekti im janë vënë në pikëpyetje. Karakteri im është kritikuar. Zakonisht zgjedh të mos përgjigjem ndaj akuzave të rreme, por këto janë po aq të pabesueshme sa duken dhe tepër të egra për të mos u adresuar”, ka shkruar Lizzo.

Ajo tha se pretendimet “të sensacionalizuara” erdhën nga ish-punonjës të cilët “tashmë e pranuan publikisht” se sjellja e tyre gjatë turneut me të kishte qenë “e papërshtatshme dhe joprofesionale”.

“Unë jam shumë e hapur me seksualitetin tim dhe duke u shprehur, por nuk mund të pranoj apo lejoj që njerëzit ta përdorin atë hapje për të më bërë të jem diçka që nuk jam”, vazhdoi ajo.

“Nuk ka asgjë që e marr më seriozisht sesa respekti që meritojmë si gra në botë”, shtoi ajo pos tjerash.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore