Lajme

Greva e punëtorëve në Gjermani bllokon të gjithë rrjetin e transportit publik


Rrjeti i transportit të Gjermanisë do të jetë pothuajse në bllokim të hënën, pasi dy nga sindikatat më të mëdha të vendit do të futen në grevë.

Stafi në aeroporte, porte, hekurudha, autobusë dhe metro u largua pak pas mesnate për një ndalesë 24-orëshe.

Sindikatat po kërkojnë paga më të larta për të ndihmuar anëtarët e tyre të përballen me koston në rritje të jetesës në të gjithë vendin.

Ka pasur shumë largime më të vogla nga sektorë të tjerë të shërbimeve publike, por e hëna do të jetë më e madhja në dekada në vend.

Dy sindikatat e përfshira në grevë janë ndër më të mëdhatë në Gjermani.

Verdi përfaqëson rreth 2.5 milionë punonjës në të gjithë sektorin publik, duke përfshirë transportin publik dhe aeroportet.

EVG përfaqëson rreth 230 mijë punonjës në Deutsche Bahn – operatori kombëtar hekurudhor i Gjermanisë, dhe kompani të tjera të autobusëve.

Ata shpresojnë se kjo do të rrisë presionin mbi punëdhënësit përpara një raundi tjetër negociatash për pagat të hënën.

Frank Werneke, shefi i Verdi e përshkroi rritjen e pagave si “një çështje mbijetese për mijëra punonjës, sipas mediave lokale.

Verdi dëshiron të sigurojë një rritje pagash prej 10.5% për stafin, ndërsa sindikata tjetër e përfshirë, EVG, kërkon një rritje prej 12%.

Operatori kombëtar hekurudhor i Gjermanisë, Deutsche Bahn, i dënoi planet dhe i përshkroi ato si “plotësisht të tepruara, të pabazuara dhe të panevojshme”.

Në aeroportin e Mynihut të dielën, fluturime të shumta u ndërprenë nga largimi.

Shoqata e aeroporteve të Gjermanisë tha se rreth 380 mijë udhëtarë ajror do të prekeshin nga greva, por shtoi se ajo ishte “përtej çdo mase të imagjinueshme dhe të justifikueshme”.

Disa përfaqësues të punëdhënësve paralajmërojnë se sindikatat po bëjnë kërkesa të paarsyeshme të cilat rrezikojnë të largojnë publikun.

Megjithatë, disa sindikata kanë arritur të fitojnë rritje pagash, duke përfshirë punonjësit e postës që fituan një rritje page prej 11.5% në fillim të marsit

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore